Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 05, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Czarnecki: Hofman proponował mi zamknięcie TVN 24

Adam Hofman zostawił politykę dla PR w 2015 roku (screen: YouTube/Wirtualna Polska)

Ratowanie banków w zamian za likwidację polskiej wersji TVN 24 - taką propozycję miał otrzymać miliarder Leszek Czarnecki w rozmowie z Adamem Hofmanem, byłym rzecznikiem PiS, współzałożycielem agencji R4S Consulting. 

W wywiadzie, który ukazał się w poniedziałek w "Gazecie Wyborczej", Czarnecki komentował przejęcie przez Bank Pekao aktywów Idea Banku. Do tej pory znajdował się on w rękach miliardera, ale 31 grudnia poinformowano o przymusowej restrukturyzacji Idea Banku. 

Zdaniem Czarneckiego do przejęcia jego banku doprowadził ciąg różnych wydarzeń, w tym spotkanie z Adamem Hofmanem w czerwcu ubiegłego roku. "Otwartym tekstem dostałem propozycję, że jeśli pomogę przejąć TVN 24 i zmienić profil jego działania, a jeszcze lepiej - jak polską stację zamknę i zrobię z niej wyłącznie angielskojęzyczną - to wszystkie problemy moich banków znikną" - powiedział miliarder w rozmowie z dziennikiem.

Dodał, że odmówił i po 3 miesiącach dostał kolejną propozycję - zatrudnienie w jego banku Michała Krupińskiego, byłego prezesa Pekao, który miał być łącznikiem pomiędzy biznesami Czarneckiego a obozem rządzącym. Miliarder również na to się nie zgodził. 

To nie pierwszy raz, kiedy nazwisko Czarneckiego pojawia się w kontekście ewentualnego przejęcia TVN 24. W połowie listopada ubiegłego roku Roman Giertych, pełnomocnik miliardera, ujawnił, że Hofman złożył Czarneckiemu propozycję wzięcia udziału w zakupie TVN 24 przez spółki Skarbu Państwa. Hofman komentował z kolei, że miliarder był żywo zainteresowany tym tematem i pytał, czy taka transakcja by mu się opłacała.

Poprosiliśmy Adama Hofmana o komentarz, ale poinformował, że jest na urlopie. Do naszych pytań nie odniosło się również biuro prasowe TVN Grupa Discovery. W listopadzie Marcin Barcz, dyrektor pionu komunikacji korporacyjnej i członek zarządu spółki, oświadczył, że koncern "nie wiedział o żadnych planach dotyczących TVN 24 opisanych przez Romana Giertycha ani nie uczestniczył w rozmowach dotyczących sprzedaży stacji".

Giertych w rozmowie z TVN 24 powiedział, że "państwo się zemściło na Czarneckim za to, że nie przyjął propozycji" złożonej przez Marka Chrzanowskiego, byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego, w 2018 roku w sprawie przejęcia Idea Banku za przysłowiową złotówkę.

O tym, że politycy PiS są zainteresowani zmianą TVN 24 w anglojęzyczny kanał informacyjny, już na początku 2017 roku pisał tygodnik "Newsweek Polska". TVN 24 należy do TVN Grupa Discovery, będącej częścią amerykańskiego koncernu Discovery.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PTD, 05.01.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.