Temat: na weekend

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 31, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jak rząd zmieniał przepisy pod sylwestra TVP

Przepisy kolejny raz zmieniono pod koncert plenerowy TVP (fot. Piotr Molecki/East News)

Rząd na dzień przed koncertem sylwestrowym Telewizji Polskiej w Ostródzie kolejny raz zmienił rozporządzenie w sprawie korzystania z usług hotelowych. Doprecyzowano w nim, że z zakazu wyłączone są jednostki publicznej radiofonii i telewizji, a nie tylko nadawcy koncesjonowani. - To kpina ze stanowienia prawa - oburza się Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych i były prezes Telewizji Polskiej.

W niedzielę 27 grudnia, dzień przed wejściem w życie nowych przepisów, do dotychczasowych wyjątków dotyczących zakazu nocowania w hotelach dołączono m.in. pracowników mediów koncesjonowanych. Nasi rozmówcy nie mieli wątpliwości, że zmiany wprowadzono ze względu na organizowany przez Telewizję Polską - mimo obostrzeń związanych z pandemią - plenerowy "Sylwester Marzeń z Dwójką" w Ostródzie.

W rozporządzeniu napisano, że zakaz nie dotyczy "osób bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie treści wykorzystywanych przez nadawców posiadających koncesję (...) w związku z wykonywaniem zadań zawodowych lub działalności gospodarczej związanej z przygotowaniem treści wykorzystywanych przez tych nadawców".

Nadawcy publiczni nie posiadają jednak koncesji, na co zwrócili uwagę dziennikarze i eksperci.

W środę po południu pojawił się projekt nowelizacji przepisów, który miał na celu "usunięcie ewentualnych wątpliwości odnośnie do równego traktowania nadawców prywatnych i publicznych". "Brzmienie to mogło sugerować, że przepisem nie są objęte jednostki publicznej radiofonii i telewizji" - podała kancelaria premiera.

Dlatego przepis został zmieniony poprzez wskazanie, że "prowadzenie usług hotelarskich może być świadczone dla osób bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie treści wykorzystywanych przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz nadawców posiadających koncesję (...) w związku z wykonywaniem zadań zawodowych lub działalności gospodarczej związanej z przygotowaniem treści wykorzystywanych przez te jednostki lub nadawców".

Zmienione rozporządzenie jeszcze w środę zostało opublikowane w "Dzienniku Ustaw".

- To kpina ze stanowienia prawa. Najpierw się pisze rozporządzenie, które jest oczywistym bublem, a później na potrzeby sylwestra Jacka Kurskiego premier w ostatniej chwili wydaje kolejne - komentuje Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych i były prezes Telewizji Polskiej.

Doradca premiera: Nie wiem, co wyczynia TVP

Takich imprez jak organizowany przez TVP „Sylwester Marzeń” nie powinno się robić; Nie po to się zamyka stoki, hotele, nie po to dzieci nie mogą jechać na ferie, żeby potem to marnować - powiedział w rozmowie z Magdaleną Rigamonti z "DGP" prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19, krajowy  konsultant ds. chorób zakaźnych. 

W tym roku na koncerty plenerowe nie zdecydowały się ani TVN, ani Polsat. Polsat szykuje koncert w swoich studiach przy ul. Łubinowej w Warszawie. TVN w sylwestra pokaże filmy.

(KOZ, 31.12.2020)

Pozostałe tematy weekendowe

Co dalej z kinami?
2020 rok pod znakiem koronawirusa
Cyberproblem CD Projektu
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.