Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 30, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Reporterzy bez Granic: w 2020 roku zabito 50 dziennikarzy

17 osób spośród ofiar to dziennikarze śledczy (fot. Mil.ru, Wikimedia Commons, CC BY 4.0)

50 dziennikarzy zginęło w 2020 roku, z czego aż 34 w krajach, w których panuje pokój – wynika z corocznego raportu organizacji Reporterzy bez Granic (RsF).

Najwięcej dziennikarzy zabito w Meksyku (osiem osób), Indiach i Pakistanie (po cztery) oraz Filipinach i Hondurasie (po trzy). RsF oceniają, że 84 proc. ofiar straciło życie w wyniku celowego działania osób trzecich, niektórzy z nich "zostali zabici w szczególnie barbarzyński sposób". 17 osób spośród ofiar to dziennikarze śledczy, z których dziesięcioro zajmowało się korupcją, czworo – przestępczością zorganizowaną, a troje tematem zanieczyszczenia środowiska. Siedmioro dziennikarzy straciło życie w związku z informowaniem o protestach w Iraku, Nigerii i Kolumbii.

Obecnie 387 dziennikarzy na całym świecie przebywa w aresztach z powodu swojej pracy, 54 jest zakładnikami, a czworo zaginęło.

W ubiegłym roku, jak podawali RsF, zabito 53 dziennikarzy. Łącznie od 1990 roku, kiedy organizacja rozpoczęła publikację raportów, zginęło 2658 dziennikarzy.

(JSX, 30.12.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.