Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 28, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Reporterzy bez Granic: Przejęcie Polska Press przeciwstawia się różnorodności na rynku medialnym

Polska Press ma 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych i blisko 120 tygodników lokalnych (fot. Piotr Molecki/East News)

Organizacja Reporterzy bez Granic (RsF) wezwała Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów do wzięcia pod uwagę obaw Rzecznika Praw Obywatelskich ws. przejęcia Polska Press przez PKN Orlen.

RPO w liście do prezesa UOKiK zaznaczył, że koncentracja funkcji wydawcy, druku i kolportażu w rękach spółki Skarbu Państwa stwarza szereg zagrożeń dla wolności prasy. Kontrolowane przez państwo podmioty nie będą, jak podkreślił rzecznik, realizowały w prawidłowy sposób funkcji kontrolnej i krytyki społecznej.

RsF na Twitterze wzywa urząd do "rozważenia w pełni obaw rzecznika". Jak dodano, Polska Press to "dopiero początek", bo rząd chce skupić kontrolę nad niezależnymi mediami w swoich rękach. "RsF przypomina UOKiK, że te zabiegi przeciwstawiają się różnorodności na rynku medialnym" - podkreślono.

7 grudnia PKN Orlen poinformował, że przejmuje wydawnictwo Polska Press od niemieckiej Verlagsgruppe Passau Capital Group (spółka ma 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych i blisko 120 tygodników lokalnych). 10 grudnia do UOKiK wpłynął wniosek o przejęcie spółki. W listopadzie Orlen sfinalizował transakcję przejęcia kontroli nad kolporterem Ruch SA, obejmując 65 proc. jego akcji. W ub.r. stworzył zaś wraz z ubezpieczycielem PZU agencję mediową Sigma Bis.

Towarzystwo Dziennikarskie zawnioskowało do UOKiK o dopuszczenie jako strony do postępowania. Jak zaznaczyło, za jego udziałem przemawia istotny interes społeczny: "Sprawa ma bowiem fundamentalne znaczenie dla wolności słowa w Polsce i losu wolnych mediów". 

(JSX, 28.12.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.