Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 16, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

CPJ: w tym roku do więzień trafiła rekordowa liczba dziennikarzy

W Europie jedynymi krajami, w których obecnie według CPJ dziennikarze przebywają w więzieniach, są Rosja i Białoruś (fot.Grant Durr/ Unsplash)

Według światowego raportu Komitetu Ochrony Dziennikarzy (CPJ) w 2020 roku do więzień lub aresztów trafiła rekordowa liczba 274 dziennikarzy.

Jak donosi agencja Reutera, odkąd CPJ zaczęła zbierać takie dane w 1992 roku, najwięcej więzionych lub aresztowanych było w ubiegłym roku - 250. Mniej więcej podobnie było w roku 2018. Na tegoroczny wzrost wpływ miały niepokoje społeczne, ale także pandemia koronawirusa i sytuacje, gdy władze próbowały nie dopuścić do rozprzestrzenia się informacji.

Według raportu protesty i napięcia polityczne były przyczyną wielu aresztowań - najwięcej w Chinach (47), Turcji (37) i Egipcie (27). W czasie pandemii autorytarni przywódcy próbowali kontrolować materiały dziennikarskie, aresztując autorów. Co najmniej dwóch dziennikarzy zmarło po zarażeniu się chorobą w areszcie. To honduraski radiowiec David Romero, skazany za rzekome pomówienie byłego prokuratora oraz laureat nagrody CPJ - Azimżan Askarow z Kirgistanu, który trafił do więzienia w związku z reportażami na temat nadużyć policji.

Na całym świecie 34 reporterów zostało skazanych za podawanie „fałszywych wiadomości”. W zeszłym roku - 31. Choć w Stanach Zjednoczonych 1 grudnia (do tego czasu zostało zrealizowane badanie) żaden dziennikarz nie przebywał w więzieniu, to w tym roku 110 zostało aresztowanych bądź miało postawione zarzuty. Wielu z nich relacjonowało demonstracje przeciwko przemocy ze strony policji.

Największy wzrost liczby więzionych dziennikarzy odnotowano na Białorusi oraz w Etiopii, gdzie niepokoje polityczne doprowadziły do konfliktu zbrojnego. Raport CPJ wykazał, że dwie trzecie dziennikarzy przebywających w więzieniach zostało oskarżonych o przestępstwa przeciwko państwu, takie jak terroryzm lub członkostwo w zakazanych grupach. W prawie 20 proc. przypadków nie ujawniono żadnych zarzutów. W Europie jedynymi krajami, w których obecnie według CPJ dziennikarze przebywają w więzieniach, są Rosja i Białoruś (po 10 dziennikarzy).

(MAC, 16.12.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.