Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 14, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Orlen rozważa przejęcie wydawcy „Rzeczpospolitej”

Gremi Media należy do KCI - firmy, której głównymi akcjonariuszami są spółki należące do Grzegorza Hajdarowicza (screen: YouTube/Rzeczpospolita TV)

PKN Orlen rozważa zakup spółki Gremi Media, wydawcy dzienników „Rzeczpospolita” i „Parkiet Gazeta Giełdy” - podał portal Onet, powołując się na anonimowe źródła w rządzie i w zarządzie jednej ze spółek.

Chęć przejęcia przez Orlen wydawcy „Rzeczpospolitej” miałaby być kolejnym krokiem „na drodze do tak zwanej repolonizacji rynku mediów w Polsce, na którą zielone światło dał prezesowi Orlenu Danielowi Obajtkowi szef PiS-u Jarosław Kaczyński” - napisał Onet, podkreślając, że o przebiegu rozmów mieli nie wiedzieć nawet członkowie zarządów. 

7 grudnia PKN Orlen poinformował, że przejmuje wydawnictwo Polska Press od niemieckiej Verlagsgruppe Passau Capital Group (spółka ma 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych i blisko 120 tygodników lokalnych). Dwa tygodnie wcześniej Orlen sfinalizował transakcję przejęcia kontroli nad kolporterem Ruch SA, obejmując 65 proc. jego akcji. A w ub.r. stworzył wraz z z ubezpieczycielem PZU agencję mediową Sigma Bis.

Gremi Media należy do KCI - firmy, której głównymi akcjonariuszami są spółki należące do Grzegorza Hajdarowicza: Gremi Inwestycje SA i Gremi International S.a.r.l. z siedzibą w Luksemburgu. - PKN Orlen nie ma żadnych planów na przejmowanie innych mediów - napisała "Press" Joanna Zakrzewska, dyrektorka biura komunikacji korporacyjnej PKN Orlen w odpowiedzi na pytanie, czy Orlen jest zainteresowany kupnem Gremi Media. „Nie prowadzimy rozmów w sprawie z Gremi Media” - napisał z kolei Orlen w korespondencji z Onetem. Do czasu zamknięcia tego wydania żaden z przedstawicieli Gremi Media, z którymi próbowaliśmy się skontaktować, nie odpowiedział na nasze pytania. Zdaniem części naszych rozmówców ta niedostępność to znak, że coś w tej sprawie jednak się dzieje.

- Przejmowanie mediów prasowych nie jest biznesem, ponieważ jest to rynek schodzący – ocenia medioznawca Maciej Myśliwiec. Jego zdaniem fakt, że informacja o chęci zakupu Gremi Media przez Orlen wypłynęła, świadczy jednak o tym, że może do tego dojść. I dodaje: - W przeciwieństwie do mediów publicznych, przejęcie tych komercyjnych grozi upolitycznieniem mediów w sposób nie do końca jawny - mówi Myśliwiec.
Dodaje, że merytorycznie może to się przejawiać chociażby poprzez ocieplanie wizerunku rządu w gazetach należących do Orlenu.

Doniesienia dotyczące zamiarów Orlenu komentowano na Twitterze. Bertold Kittel, reporter "Superwizjera" TVN i TVN 24, uznał je za niepokojące. "Kolejne gazety znajdą się pod kontrolą partii rządzącej?" - pyta. "Dobrze, że w czas odeszłam z »Rzeczpospolitej«" - napisała Aneta Mościcka, była dziennikarka gazety.

- Z tego co wiem, nie dojdzie do tej transakcji – powątpiewa w rozmowie z „Press” Jarosław Gugała z Polsatu, ale nie neguje prowadzenia negocjacji. - Kupowanie mediów przez spółkę skarbu państwa bez pytania społeczeństwa o zgodę jest niewłaściwe – mówi Gugała, podkreślając jednocześnie, że pluralizm mediów jest wartością nadrzędną. W jego ocenie chęci Orlenu, aby kontrolować media w Polsce, niekoniecznie zakończą się sukcesem. - Wyzwanie to już samo przejęcie Polska Press Grupy, której tytuły były zagrożone upadkiem i przetrwały dzięki inwestycjom. Wkrótce może się okazać, że to przestanie funkcjonować i będziemy musieli jako społeczeństwo do tego dopłacać, a można przecież lepiej zainwestować pieniądze – komentuje Jarosław Gugała.

Według ZKDP w październiku br. "Rzeczpospolita" miała średnią sprzedaż wynoszącą 40 962 egz. (spadek o 3,69 proc. rok do roku), a "Parkiet Gazeta Giełdy" - 3672 egz. (spadek o 3,39 proc.).

(IKO, 14.12.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.