Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 14, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Robert Kwiatkowski członkiem Rady Mediów Narodowych

Robert Kwiatkowski to były prezes TVP (fot. Jan Bielecki/East News)

Prezydent RP Andrzej Duda powołał posła Lewicy Roberta Kwiatkowskiego w skład Rady Mediów Narodowych.

Kancelaria Prezydenta RP o postanowieniu Andrzeja Dudy w tej sprawie poinformowała w piątek. Kandydaturę Roberta Kwiatkowskiego zgłosił koalicyjny klub parlamentarny Lewicy.

Od 1996 do 1998 roku Robert Kwiatkowski zasiadał w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. W latach 1998-2004 był prezesem Telewizji Polskiej.

"Jeden z głównych bohaterów afery Rywina poseł @KwiatkowskiRob został właśnie powołany przez @prezydentpl @AndrzejDuda na członka Rady Mediów Narodowych. Ręce i wszystko inne opada. Nic innego nie pozostaje jak tylko spuścić zasłonę milczenia" - napisał na Twitterze publicysta Onetu Andrzej Gajcy. Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej" skomentował: "Prezydent powołał do RMN przedstawiciela, wg Z. Ziobry, grupy trzymającej władzę z afery Rywina. Nie za dużo tych upokorzeń dla Solidarnej Polski jak na jeden tydzień?".

"To jest żart?" - zapytał na Twitterze Wojciech Pawlak, dyrektor NASK, a w przeszłości szef TVP 2. "Nie. PiS zdecydował w ustawie o RMN, że prezydent RP powołuje wyłącznie przedstawicieli opozycji. Na wolne miejsce w Radzie z tej puli SLD zgłosiło tylko p. Kwiatkowskiego. Tyle w temacie. Każdy zgłasza kogo chce. Kandydat spełnia wymogi formalne, a teraz była kolej SLD" - odpowiedział mu prezydent Andrzej Duda.

Uzupełnienie składu RMN było niezbędne, bo w sierpniu z członkostwa w Radzie zrezygnował Grzegorz Podżorny, wybrany do Rady z rekomendacji klubu Kukiz’15. Aby prezydent Andrzej Duda mógł powołać nowego członka RMN, potrzebna była zmiana ustawy. 

Zgodnie z ustawą o RMN prezydent powołuje członków Rady spośród kandydatów wskazanych przez kluby opozycyjne. Prawo ich zgłaszania mają kolejno dwa najliczniejsze z nich. Lewica wskazała Roberta Kwiatkowskiego, a Koalicja Obywatelska - Pawła Olszewskiego. Do RMN wejdzie Kwiatkowski. W Radzie zasiada już Juliusz Braun, z rekomendacji Platformy Obywatelskiej w poprzedniej kadencji Sejmu.

Większość w RMN mają politycy Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka i Krzysztof Czabański. Rada powołuje i odwołuje władze mediów publicznych: Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, publicznych rozgłośni regionalnych i Polskiej Agencji Prasowej.

(KOZ, 14.12.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.