Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 10, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

SDP przejęcie Polska Press przyjmuje "z nadzieją"

Prezesem zarządu głównego SDP jest Krzysztof Skowroński, wiceprezeską Jolanta Hajdasz (fot. Piotr Molecki/East News)

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zakup spółki Polska Press przez PKN Orlen nazywa szansą na "przełamanie dominacji wydawnictw zagranicznych na rynku regionalnej prasy drukowanej i regionalnych portali w Polsce". 

Zarząd główny SDP w opublikowanej w środę uchwale "z nadzieją" przyjął decyzję o zakupie Polska Press przez Orlen. Stowarzyszenie przypomina, że w przeszłości wielokrotnie wskazywało na "niebezpieczeństwa związane z nadmierną obecnością kapitału zagranicznego na polskim rynku medialnym" i na "praktycznie monopolistyczną" pozycję Polska Press.

SDP dodaje, że w 2015 roku apelowało o "przywrócenie mediom regionalnym ich właściwej pozycji w lokalnych społecznościach, przeciwdziałanie monopolizacji mediów regionalnych oraz o wspieranie podmiotów polskich działających na rynku mediów regionalnych i lokalnych".

Zarząd stowarzyszenia apeluje jednocześnie do nowego właściciela spółki o "stworzenie przejrzystych mechanizmów gwarantujących respektowanie zasady wolności słowa, pluralizmu poglądów i niezależności dziennikarskiej".

(JSX, 10.12.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.