Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 07, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Tygodnik Podhalański" cieszy się z umorzenia postępowania ws. tęczowej flagi

"Tajemnica dziennikarska to wartość, za którą każdy dziennikarz prędzej pójdzie siedzieć, niż ją ujawni" - pisał "Tygodnik Podhalański" (screen: Twitter/24tp_pl)

Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie tęczowej flagi zawieszonej w sierpniu na krzyżu na Giewoncie. Śledczy nie będą już domagać się od redakcji "Tygodnika Podhalańskiego" (Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze) zdjęć ze zdarzenia.

Prokuratura Rejonowa w Zakopanem prowadziła dochodzenie w sprawie obrazy uczuć religijnych "poprzez umieszczenie w dniu 14 sierpnia 2020 roku na krzyżu na Giewoncie w Tatrach Zachodnich tęczowej flagi". 5 listopada śledczy zażądali od wydawcy "Tygodnika Podhalańskiego" zdjęć flagi (w oryginalnym formacie i rozdzielczości) opublikowanych na stronie internetowej pisma. Poinformowali też, że prokurator zwalnia redakcję z tajemnicy dziennikarskiej.

Wydawnictwo złożyło do sądu zażalenie na decyzję prokuratury i wniosło o uchylenie jej postanowienia w całości. Jak zaznaczono w uzasadnieniu, tajemnicę dziennikarską może uchylić sąd, a nie prokuratura. Ponadto, zdaniem prawników spółki, prokurator nie wykazał, aby zachodziły okoliczności uzasadniające zwolnienie dziennikarzy z obowiązku dochowania tajemnicy.

30 listopada prokuratura z Zakopanem umorzyła postępowanie, nie dopatrując się w wywieszeniu tęczowej flagi na krzyżu obrazy uczuć religijnych. Decyzja nie jest prawomocna, a zażalenie na nią złożyło Stowarzyszenie Fidei Defensor.

- Cieszymy się. Mamy nadzieję, że jak następnym razem w prokuraturze będą wszczynać takie postępowanie, to najpierw zastanowią się dwa razy – komentuje Jerzy Jurecki, wydawca "Tygodnika Podhalańskiego".

(JSX, 07.12.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.