Dział: PRASA

Dodano: Listopad 26, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje profesor Marcin Król

W 2011 roku za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (screen YouTube.com/Instytut Spraw Publicznych)

Profesor Marcin Król, filozof i historyk, zmarł w środę wieczorem w wieku 76 lat. Informację o śmierci profesora przekazała "Gazecie Wyborczej" jego córka. Przyczyną zgonu nie był koronawirus.

W marcu 1968 roku jako doktorant na UW prof. Marcin Król brał udział w studenckich protestach, podczas których został aresztowany. W latach 70. pracował w Polskiej Akademii Nauk, założył wówczas pismo opozycyjne "Res Publica" i objął w nim funkcję jego redaktora naczelnego.

Na początku lat 80. prof. Król był doradcą "Solidarności" Regionu Mazowsze. Był także członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie i uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. W 1990 roku zaangażował się w kampanię prezydencką Tadeusza Mazowieckiego.

Publikował w paryskiej "Kulturze", był członkiem redakcji "Tygodnika Powszechnego". Napisał wiele książek, m.in.: "Krótką historię myśli politycznej", "Historię myśli politycznej od Machiavellego po czasy współczesne" czy "Klęskę rozumu: kulisy najważniejszych wydarzeń w historii najnowszej". 

Gdy zrezygnował z życia politycznego, pełnił funkcję dziekana na Uniwersytecie Warszawskim. Zasiadał również w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego.

W 2011 roku za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

(BAE, 26.11.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.