Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 19, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W TVP Dokument połowa oferty programowej ma być zagraniczna

Redaktorem naczelnym TVP Dokument jest Tomasz Piechal (fot. Waldemar Komała/TVP)

Telewizja Polska w czwartek uruchamia kanał TVP Dokument. Znajdzie się w ofercie m.in. platformy Canal+ i sieci kablowej UPC Polska.

- Na pewno nie będzie to kanał tylko i wyłącznie oparty na materiałach archiwalnych - przekonywał podczas konferencji online Tomasz Piechal, redaktor naczelny TVP Dokument. - Wielu osobom wydaje się, że TVP Dokument siłą rzeczy musi być kanałem poważnym, ciężkim. Będzie to kanał o zróżnicowanych treściach i tematyce. Będą filmy przyrodnicze, popularnonaukowe, podróżnicze, biografie ciekawych ludzi, także własne serie dokumentalne, własne produkcje i prestiżowe filmy nagradzane na festiwalach - wyliczał Piechal.

Redaktor naczelny TVP Dokument opowiadał, że większość kanałów dokumentalnych idzie w kierunku factual entertainment, czyli rozrywki opartej na faktach. - My chcemy wrócić do klasyki serialu dokumentalnego. Telenowela dokumentalna dobrze się trzymała na naszych antenach. Wracamy do korzeni. To będą serie dokumentalne, które mają oferować pogłębione spojrzenie na dany temat - zapowiadał. Własne produkcje dokumentalne TVP Dokument nadawane będą od stycznia 2021 roku.

W ramówce TVP Dokument ma być 50 proc. produkcji polskich i 50 proc. zagranicznych. Poranki skupione będą na pozycjach przyrodniczych, popołudnia na serialach popularnonaukowych i podróżniczych, a wieczory zostaną poświęcone treściom ambitnym.

W soboty i niedziele od 14.30 do 18.30 nadawany będzie blok "Weekend z BBC". W weekendowe wieczory oglądać będzie można filmy dokumentalne nagradzane na festiwalach. W ramówce pojawi się cykl "Barbara Włodarczyk zaprasza".

Szef TVP Dokument nie chciał podać, ile kosztowało uruchomienie kanału. - Mogę państwa zapewnić, że każda złotówka była wydana z głową i sensownie - stwierdził Tomasz Piechal.

TVP Dokument oglądać będzie można na platformie Canal+, w sieciach kablowych (m.in. UPC Polska i Toya), a także naziemnie w ramach testów nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC (w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu i Gdańsku).

- W segmencie dokumentalnym i popularnonaukowym jest już dość tłoczno, natomiast o powodzeniu lub nie nowej stacji będą decydować konkretne programy, które mają być w niej emitowane - ocenia Katarzyna Baczyńska, head of media w agencji One House. - Z zapowiedzi TVP wynika, że będą to nie tylko zasoby dostępne w archiwach, ale też programy premierowe. Wszystko więc zależy od ich jakości, rzetelności, promocji, a także zasięgu stacji. Jeśli te wszystkie cztery elementy zostaną spełnione, to TVP jako grupa ma szansę na pozyskanie dość specyficznej widowni, która tego typu programy ogląda najchętniej: z reguły widzowie nieco młodsi, lepiej wykształceni i lepiej sytuowani - analizuje Baczyńska.

Obecnie najchętniej oglądanym kanałem dokumentalnym jest naziemny Fokus TV (Grupa Polsat), który w okresie od 1 stycznia do 17 listopada 2020 roku miał 1,11 proc. udziału w rynku wśród wszystkich widzów i 1,06 proc. w grupie komercyjnej. W czołówce są też naziemny TVP Historia (0,55 proc. w ogólnej i 0,41 proc. w komercyjnej) i Discovery Channel (0,47 proc. i 0,61 proc.). Niższe udziały mają: History (0,33 proc. i 0,38 proc.) i National Geographic Channel (0,29 proc. i 0,33 proc.). Dane: Nielsen Media.

(KOZ, 19.11.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.