Dział: INTERNET

Dodano: Listopad 17, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

PISF: prawie 4 mln zł opłaty audiowizualnej od dostawców VOD w trzecim kwartale

Tzw. podatek od Netflixa za trzeci kwartał wpłaciło 14 podmiotów (fot. Pexels.com)

14 podmiotów wideo na żądanie, w tym Netflix, Cyfrowy Polsat i Google, wpłaciło opłatę audiowizualną za trzeci kwartał na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Tak zwany podatek od Netflixa obowiązuję od lipca 2020 roku. Opłata w wysokości 1,5 proc. przychodu pobierana jest od dostawców VOD, ma być przekazywana do PISF. Przepis o nowej opłacie audiowizualnej został wprowadzony w tzw. trzeciej tarczy antykryzysowej przygotowanej przez rząd.

- Wpłaty podmiotów VOD za trzeci kwartał 2020 roku z tytułu artykułu 19 ustawy o kinematografii wyniosły łącznie 3 997 406,85 złotych - informuje "Press" Monika Piętas-Kurek, rzeczniczka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. - Kwota ta powiększy pulę środków przeznaczonych na programy operacyjne PISF, czyli m.in. na produkcję filmów, organizację festiwali i innych wydarzeń filmowych, wsparcie kin i promocję polskiego filmu za granicą - wylicza.

Monika Piętas-Kurek podaje, że wpłat dokonały: Cyfrowy Polsat SA, CDA SA, Grupa Interia.pl, Telewizja Polska SA, Ringier Axel Springer Polska, HBO Europe, Google Ireland Limited, Google Commerce Limited, Netflix International BV, Radio Muzyka Fakty Grupa RMF, Agora SA, Orange Polska SA, Canal+ Polska SA i TVN SA.

Rzeczniczka PISF przekazała "Dziennikowi Gazecie Prawnej", że wobec podmiotów ociągających się z opłatą instytut podejmie działania, które pomogą w windykacji należności.

Jako pierwsza o podmiotach, które dokonały wpłat, poinformowała "Rzeczpospolita".

(KOZ, 17.11.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.