Dział: PRASA

Dodano: Październik 23, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Greta Thunberg jednodniową naczelną "Dagens Nyheter"

Greta Thunberg już w 2019 roku nadzorowała audycję radia BBC 4 (fot. Wikimedia Commons/Frankie Fouganthin)

Greta Thunberg na początku grudnia na jeden dzień obejmie stanowisko redaktorki naczelnej największego szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter".

Najbardziej znana na świecie działaczka na rzecz klimatu podczas wizyty w sztokholmskiej redakcji we wrześniu krytykowała media w ogóle i samą gazetę za lekceważące - jej zdaniem - podejście do spraw klimatu. Wtedy zrodził się pomysł, by pozwolić jej zredagować pismo. Teraz Peter Wolodarski, redaktor naczelny "Dagens Nyheter", skontaktował się w tej sprawie z 17-letnią działaczką, a ta przyjęła propozycję. 

Zapytana, czym zapełni strony, Thunberg odpowiedziała: "Nie planuję, by gazetę zdominowały opinie czy relacje z katastrof. Chciałabym zobaczyć opisy naszej rzeczywistości i głębsze analizy kryzysu klimatycznego. Zamieścimy także wywiady z ludźmi posiadającymi prawdziwą wiedzę, w tym z naukowcami".

To nie pierwszy raz, gdy znana postać lub działacz przejmuje na chwilę stery czasopisma. Na przykład w 2006 roku Bono - wokalista zespołu U2 - przejął na dzień redakcję brytyjskiej gazety "The Independent". W rezultacie powstała słynna pierwsza strona - cała czerwona z białym napisem: NO NEWS TODAY. Zaprojektował ją Damien Hirst.

Press

Greta Thunberg w 2019 roku została zaproszona do nadzorowania bożonarodzeniowego wydania serwisu "Today", sztandarowego programu w brytyjskim radiu BBC 4. Zapraszanie znanych osób do prowadzenia świątecznego programu jest tam już tradycją.

(MAC, 23.10.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.