Dział: PRASA

Dodano: Październik 16, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Były szef działu Opinie i dziennikarz "Super Expressu" odchodzą z redakcji

Mirosław Skowron i Premysław Harczuk chcą się skupić na własnych projektach (screen: YouTube/Telewizja Republika; YouTube/Super Express)

Mirosław Skowron, do niedawna szef działu Opinie "Super Expressu" (Grupa ZPR Media) w czwartek rozstał się z redakcją, a dziennikarz tego działu Przemysław Harczuk opuści ją z końcem miesiąca. Obaj krytykują skręt mediów w stronę krótszych form i chcą się skupić na własnych projektach.

Na początku października szefową połączonych działów Polityka i Opinie w "Super Expressie" została Anna Chenevet. Dotychczasowi kierownicy Jerzy Barski (Polityka) i Mirosław Skowron (Opinie) mieli pozostać w redakcji, Barski jako wiceszef działu, a Skowron jako redaktor odpowiedzialny za Opinie.

Skowron mówi jednak "Presserwisowi", że czwartek to ostatni dzień jego pracy w redakcji tabloidu. - Dalej będę luźno współpracował z mediami, ale skupię się na swojej firmie. Mam coraz mniej czasu przez nasze, wspólne z żoną, plany przy filmach dokumentalnych. Po drugie - media skręcają w stronę coraz krótszych tekstów do internetu. To nie jest coś, co mnie szczególnie interesuje. Tam, gdzie pozostanę na współpracy, na przykład w Polskim Radiu 24, będę robił większe formy dziennikarskie – dodaje.

Jego firma Mediolia sp. z o.o. wyprodukowała doceniony za granicą film dokumentalny "Nieletni inżynierowie" w reżyserii Aleksandry Skowron i Hanny Polak, do którego muzykę skomponował laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek.

Z kolei Harczuk potwierdza, że w "SE" pracuje do końca października. - Media generalnie informacyjne, newsowe idą w stronę mocnego dziennikarstwa internetowego, krótkiego i szybkiego. Dział Opinie był siłą rzeczy bardziej analityczny, dający dłuższe wypowiedzi, wywiady z politykami. Pójście w stronę dziennikarstwa newsowego, klikbajtowego nie do końca mi odpowiada – tłumaczy "Presserwisowi" powody decyzji. - Mam też projekt medialny, który ruszy na początku listopada. Skupiam się na nim, plus współpracuję z mediami typu Dorzeczy.pl – dodaje.

Jeden z dziennikarzy tabloidu przyznaje anonimowo, że atmosfera w redakcji jest ciężka i wiele osób myśli o odejściu. To m.in. przez niezrozumiałe - jego zdaniem - decyzje naczelnego, bo cenieni dziennikarze polityczni zostali zmuszeni do pisania tekstów do internetu i są rozliczani z odsłon. - Ludzi z doświadczeniem dziennikarskim boli, że muszą robić klikbajty: teksty z sensacyjnym tytułem bez potwierdzenia tego w środku. To inne dziennikarstwo niż uprawialiśmy przez lata – dodaje inny pracownik "SE".

- To nieprawda, że zmieniamy profil w kierunku krótszych form. Nadal będziemy publikować pogłębione duże wywiady i sekcja Opinii pozostaje bez zmian – mówi "Presserwisowi" redaktor naczelny "Super Expressu" Grzegorz Zasępa.

Z "SE" żegna się też dziennikarz sportowy Piotr Koźmiński, który od listopada rozpocznie pracę w dziale piłkarskim Sportowefakty.wp.pl.

Mirosław Skowron w "SE" pracował od 2009 roku, najpierw jako dziennikarz działu Opinie, a od 2015 roku jego szef. W przeszłości był związany z "Tygodnikiem Solidarność", którego był dziennikarzem, korespondentem w Brukseli i szefem działu zagranicznego.

Przemysław Harczuk od 2014 roku jest dziennikarzem działu Opinie "Super Expressu", zajmował się też dziennikarstwem śledczym i społecznym.

Jak wynika z danych ZKDP, w sierpniu średnia sprzedaż ogółem "Super Expressu" wyniosła 93 712 egz. (spadek o 19,53 proc. w porównaniu z sierpniem 2019 roku).

(JSX, 16.10.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.