Dział: INTERNET

Dodano: Październik 15, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Teatr Powszechny w Warszawie rusza z VoD

Premierowym wydarzeniem na kanale VoD Teatru Powszechnego będzie transmisja na żywo spektaklu "Mein Kampf" w reżyserii Jakuba Skrzywanka (fot. Magda Hueckel)

Teatr Powszechny w Warszawie uruchomił własny kanał VoD, by transmitować online spektakle grane na żywo i udostępniać nagrania spektakli spoza bieżącego repertuaru. Wcześniej platformę VoD uruchomiło Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Premierowym wydarzeniem na kanale VoD Teatru Powszechnego będzie transmisja na żywo spektaklu "Mein Kampf" w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Odbędzie się ona 24 października. Spektakl grany na Scenie Dużej Teatru Powszechnego będzie transmitowany na żywo i dostępny dla wszystkich, którzy w systemie VoD kupią bilety z kodem.

"Wychodzimy z założenia, że teatr publiczny w obecnej sytuacji epidemiologicznej oraz polityczno-społecznej za wszelką cenę nie powinien zaprzestać działalności (...), dlatego obok tradycyjnej działalności teatralnej chcielibyśmy rozwijać nowe formy działania online" – czytamy w komunikacie Teatru Powszechnego w Warszawie.

"Mamy nadzieję, że po półrocznym okresie strat z powodu odwołanych spektakli i wyjazdów oraz zawieszenia działalności w siedzibie, kanał VOD pozwoli lepiej utrzymać repertuarowy rytm pracy oraz stały kontakt z naszymi widzami" - napisano. 

Wcześniej na pomysł stworzenia platformy VoD wpadło Krakowskie Biuro Festiwalowe. Na początku września uruchomiło "Play Kraków", gdzie można znaleźć materiały zarejestrowane i udostępnione przez krakowskie instytucje kultury, a także wydarzenia transmitowane na żywo. 

– Zainteresowanie naszą platformą powoli rośnie. To jest nowość na rynku i na pewno pierwsza w Polsce tego typu miejska platforma, więc musimy się przebić z tą ofertą, a naszymi bezpośrednimi konkurentami - choć zabrzmi to zaskakująco - są Netflix czy HBO, więc bijemy się z dużymi, będąc początkującym projektem – mówi Michał Zalewski, rzecznik prasowy KBF.

Na tej platformie ostatnio pojawiły się filmy z festiwalu Mastercard Off Camera, a kolejnym większym wydarzeniem, które się pojawi na "Play Kraków", będzie koncert poświęcony twórczości Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego. 

Platforma jest częściowo darmowa – dotyczy to projektów i produktów edukacyjnych albo powstających na otwartych licencjach. Dostęp do innych materiałów będzie płatny.

– Dajemy też możliwość organizowania poprzez "Play Kraków" wydarzeń biznesowych, kongresów i konferencji. Będzie to polegało na tym, że organizatorzy wydarzeń będą mogli odpłatnie, poprzez narzędzie, które my dostarczamy, streamować, zamieszczać relacje i udostępniać materiały z wydarzeń, tworzyć eventy hybrydowe i online – mówi Zalewski. 

Rosnąca liczba zakażeń koronawirusem spowodowała wprowadzenie tzw. żółtej strefy w całej Polsce. W zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe zasady dotyczące organizowania wydarzeń kulturalnych. Od 10 października teatry i kina mogą być wypełnione tylko w 25 proc., a w wydarzeniach na świeżym powietrzu - także koncertach - może wziąć udział najwyżej 100 osób. W związku z obostrzeniami wiele wydarzeń zostało odwołanych. 

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(BAE, 15.10.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.