Dział: RADIO

Dodano: Wrzesień 28, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Radio Zet skończyło 30 lat

Pomysłodawcą Radia Zet był Andrzej Woyciechowski. Prowadził codzienne poranne wywiady z politykami na żywo (fot. Marcin Dziedzic/Radio Zet)

W poniedziałek 28 września Radio Zet, druga najchętniej słuchana rozgłośnia w Polsce, skończyło 30 lat.

"Strzelają korki od szampanów, brzęczy szkło, a my nadajemy program nowego radia – Radio Gazety – pod patronatem Radia France Internationale i »Gazety Wyborczej«” – tymi słowami 28 września 1990 roku na częstotliwości 67 UKF słuchaczy powitał Rafał Korsak. Chwilę potem została wyemitowana piosenka Kate Bush "Wuthering Heights".

Stacja wystartowała jako Radio Gazeta, ale jeszcze w 1990 zmieniła się w Radio Zet. Jej pomysłodawcą, założycielem i pierwszym prezesem był dziennikarz Andrzej Woyciechowski. Współtworzył rozgłośnię z Januszem Weissem i Leszkiem Stafiejem.

Początkowo tworzyli ją ludzie młodzi, bez doświadczenia w PRL-owskich mediach. Wśród nich byli m.in.: Andrzej Morozowski, Krzysztof Skowroński, Wojciech Jagielski, Paulina Stolarek, Szymon Majewski, Marzena Chełminiak, Małgorzata Łaszcz, Kamila Ceran i Małgorzata Moszczeńska.

Radio Zet jako pierwsze wprowadziło na antenę codzienne poranne wywiady z politykami na żywo. Pierwszym prowadzącym "Gościa Radia Zet" był Andrzej Woyciechowski. Innym nowym formatem radiowym było "Śniadanie w Radiu Zet".

Nowością był też "Czerwony telefon", pod którym słuchacze mogli zostawiać ważne informacje, weryfikowane następnie przez dziennikarzy. W ten sposób stacja jako pierwsza podała m.in. informację o zamordowaniu gen. Marka Papały. Z kolei "Komputerowa lista przebojów", nadawana w latach 1995-2000, była pierwszą w Polsce codzienną listą przebojów.

W 1994 roku Radio Zet stało się jedną z dwóch ogólnopolskich komercyjnych stacji radiowych w naszym kraju. Po śmierci Andrzeja Woyciechowskiego w 1995 roku rozgłośnia zmieniła format na muzyczno-informacyjny, podkreślając swój rozrywkowy charakter. Później przez wiele lat Radiem Zet kierował Robert Kozyra.

Od 2005 roku z inicjatywy rozgłośni wręczana jest doroczna Nagroda Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego za najlepszy materiał dziennikarski.

W Radiu Zet pracowali m.in. Maria Wiernikowska, Justyna Pochanke, Jarosław Kuźniar, Monika Olejnik, Jacek Żakowski, Beata Pawlikowska i Mariusz Gierszewski. 

Obecnie Radio Zet jest drugą (po RMF FM) stacją radiową w Polsce pod względem słuchalności - codziennie słucha jej blisko 4,5 mln osób, a jej udział rynkowy wynosi 12,1 proc. Stacja należy do Eurozetu wraz z Antyradiem, Meloradiem, Chillizet i częścią stacji sieci Radio Plus. Prezesem firmy jest Andrzej Matuszyński.

Od lutego 2019 roku właścicielami Eurozetu są SFS Ventures (ma 60 proc. udziałów) i Agora (40 proc.). Pod koniec października 2019 roku spółka złożyła wniosek do UOKiK ws. przejęcia pozostałych 60 proc.

(KOZ, 28.09.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.