Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Wrzesień 21, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TikTok zostaje w USA dzięki spółce z Oracle i Walmartem

Vanessa Pappas ogłosiła na Twitterze, że TikTok jednak zostaje w USA (screen: Twitter.com/tiktok_us)

W piątek Departament Handlu USA poinformował, że od niedzieli TikTok zostanie zablokowany na terenie Stanów Zjednoczonych. Chwilę przed wejściem w życie zakazu prezydent Donald Trump ogłosił jednak, że tak się nie stanie, dzięki zawarciu umowy ByteDance z Oracle i Walmartem.

Na terenie USA powstanie spółka TikTok Global z siedzibą w Teksasie, w której 12,5 proc. udziałów będzie mieć Oracle, a Walmart 7,5 proc. Reszta nadal należeć ma do chińskiej firmy ByteDance. Jak zapowiedział Trump, zostanie dzięki temu utworzonych ok. 25 tys. miejsc pracy. Powstanie też fundusz, w ramach którego 5 mld dol. zostanie przeznaczonych na edukację. Wszystko ma jednak tryb warunkowy. Teraz poszczególne porozumienia musi podpisać chiński rząd. Amerykanie nie rezygnują z zablokowania aplikacji, a przesuwają termin na 27 września.

W piątek Departament Handlu wydał komunikat, że TikTok na terenie USA zostanie definitywnie zablokowany ze względu na bezpieczeństwo narodowe, ponieważ aplikacja chińskiej firmy ByteDance jest kontrolowana przez Pekin. Trump wcześniej zapowiadał, że jeżeli do 15 września TikToka nie przejmie amerykańska firma, to 20 września serwis na terenie Stanów Zjednoczonych praktycznie przestanie funkcjonować. Zapowiadana współpraca z Oracle miała nie mieć znaczenia. Wszystkie transakcje pomiędzy amerykańskimi podmiotami a chińską firmą miały zostać wstrzymane, aplikacja wycofana zaś ze sklepów Google Play i App Store. Mający w USA ok. 100 mln użytkowników TikTok miał być zablokowany bez konkretnych dowodów na to, że działał niezgodnie z prawem. Administracja Trumpa od niedzieli miała zablokować także chiński komunikator WeChat. 

W finansowaniu TikTok Global pomoże Walmart, licząc na zintegrowanie aplikacji z posiadanym już systemem e-commerce. Oracle będzie odpowiadać za infrastrukturę chmurową. O decyzji amerykańskich władz na Twitterze natychmiast poinformowała szefowa TikToka - Vanessa Pappas.

(MAC, 21.09.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.