Temat: na weekend

Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 18, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RASP w Amerykańskiej Izbie Handlowej to wyraźny sygnał

Do Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce należy ponad 360 firm (fot. Jakub Kaminski/East News)

Zdaniem ekspertów dołączenie Ringier Axel Springer Polska do Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce to publiczna demonstracja, że za firmą stoją amerykańscy udziałowcy.

Spółka Ringier Axel Springer Polska została członkiem Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Do organizacji należy ponad 360 firm, które zainwestowały w naszym kraju ponad 236 mld zł i zatrudniają ponad 260 tys. osób. Jak podano w komunikacie, Izba wspiera "rozwój polskiej gospodarki", a dla międzynarodowych inwestorów jest platformą wymiany informacji dotyczących działalności gospodarczej w Polsce.

Jan Ordyński, członek zarządu Towarzystwa Dziennikarskiego, uważa, że akces RAS Polska to kolejny krok, który ma przestrzec rząd przez próbami ograniczenia wolności mediów. - Zakusy pod adresem mediów prywatnych, cała tak zwana repolonizacja mogłaby stać się rzeczywistością. Działaniom USA należy oddać honor za to, co zrobiły w sprawie ustawy Jakiego – uważa Ordyński. Jego zdaniem wolności mediów w Polsce broni także Unia Europejska. - Wystąpiła w obronie praworządności, czyli także w obronie wolności mediów. Tworzy się potrzebny front, sami nie dalibyśmy sobie rady, bo zakusy formułowane są ostro. Kaczyński, Lichocka czy Czabański stawiają sprawę jasno. Należy się bronić i ich zamiary krzyżować – dodaje Ordyński.

Także Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny "Gazety Wyborczej", kierujący jej działem zagranicznym, twierdzi, że ruch firmy to próba oporu przeciwko dekoncentracji mediów. - To podkreślanie amerykańskości. Jest coś fatalnego w Polsce, że wszystko, co niemieckie wkłada się do "antypolskiego pudełka". Niektóre media dały sobie przylepić piętno "niemieckiej gazety" i radzą sobie z tym, jak mogą. Fatalne jest to, że jakikolwiek ambasador musi w Polsce walczyć o wolność mediów i robić to publicznie. To świadczy o upadku państwa – podkreśla Wieliński.

Zdaniem prezesa Izby Wydawców Prasy dołączenie RAS Polska do izby to sygnał dla opinii publicznej. - Fachowcy dobrze widzą, kto jest udziałowcem firmy, że ma ona kapitał amerykański. To próba publicznej demonstracji, że jest się firmą z udziałem amerykańskim – mówi Bogusław Chrabota. - Ale to nie komunikat dla rządzących, oni doskonale wiedzą, z kim mają do czynienia. To gest wobec opinii publicznej – zaznacza prezes IWP.

RAS Polska wydaje m.in. dzienniki "Fakt" i "Przegląd Sportowy", portal Onet.pl, tygodnik "Newsweek Polska" i miesięcznik "Forbes". Połowę udziałów RAS Polska ma niemiecki koncern Axel Springer (drugą połowę szwajcarski Ringier), którego głównym udziałowcem (47,6 proc.) od sierpnia 2019 roku jest amerykański fundusz inwestycyjny KKR.

Prawo i Sprawiedliwość co jakiś czas przypomina o planach dekoncentracji mediów w Polsce. Niedawno ten pomysł skrytykowała ambasadorka USA Georgette Mosbacher.

(JSX, 18.09.2020)

Pozostałe tematy weekendowe

mBank urósł dzięki "ęśąćż"
Media nie broniły Rafała Trzaskowskiego po wpadce w klubie
Polski rynek wideo na żądanie rośnie rekordowo
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.