Temat: na weekend

Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 18, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RASP w Amerykańskiej Izbie Handlowej to wyraźny sygnał

Do Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce należy ponad 360 firm (fot. Jakub Kaminski/East News)

Zdaniem ekspertów dołączenie Ringier Axel Springer Polska do Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce to publiczna demonstracja, że za firmą stoją amerykańscy udziałowcy.

Spółka Ringier Axel Springer Polska została członkiem Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Do organizacji należy ponad 360 firm, które zainwestowały w naszym kraju ponad 236 mld zł i zatrudniają ponad 260 tys. osób. Jak podano w komunikacie, Izba wspiera "rozwój polskiej gospodarki", a dla międzynarodowych inwestorów jest platformą wymiany informacji dotyczących działalności gospodarczej w Polsce.

Jan Ordyński, członek zarządu Towarzystwa Dziennikarskiego, uważa, że akces RAS Polska to kolejny krok, który ma przestrzec rząd przez próbami ograniczenia wolności mediów. - Zakusy pod adresem mediów prywatnych, cała tak zwana repolonizacja mogłaby stać się rzeczywistością. Działaniom USA należy oddać honor za to, co zrobiły w sprawie ustawy Jakiego – uważa Ordyński. Jego zdaniem wolności mediów w Polsce broni także Unia Europejska. - Wystąpiła w obronie praworządności, czyli także w obronie wolności mediów. Tworzy się potrzebny front, sami nie dalibyśmy sobie rady, bo zakusy formułowane są ostro. Kaczyński, Lichocka czy Czabański stawiają sprawę jasno. Należy się bronić i ich zamiary krzyżować – dodaje Ordyński.

Także Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny "Gazety Wyborczej", kierujący jej działem zagranicznym, twierdzi, że ruch firmy to próba oporu przeciwko dekoncentracji mediów. - To podkreślanie amerykańskości. Jest coś fatalnego w Polsce, że wszystko, co niemieckie wkłada się do "antypolskiego pudełka". Niektóre media dały sobie przylepić piętno "niemieckiej gazety" i radzą sobie z tym, jak mogą. Fatalne jest to, że jakikolwiek ambasador musi w Polsce walczyć o wolność mediów i robić to publicznie. To świadczy o upadku państwa – podkreśla Wieliński.

Zdaniem prezesa Izby Wydawców Prasy dołączenie RAS Polska do izby to sygnał dla opinii publicznej. - Fachowcy dobrze widzą, kto jest udziałowcem firmy, że ma ona kapitał amerykański. To próba publicznej demonstracji, że jest się firmą z udziałem amerykańskim – mówi Bogusław Chrabota. - Ale to nie komunikat dla rządzących, oni doskonale wiedzą, z kim mają do czynienia. To gest wobec opinii publicznej – zaznacza prezes IWP.

RAS Polska wydaje m.in. dzienniki "Fakt" i "Przegląd Sportowy", portal Onet.pl, tygodnik "Newsweek Polska" i miesięcznik "Forbes". Połowę udziałów RAS Polska ma niemiecki koncern Axel Springer (drugą połowę szwajcarski Ringier), którego głównym udziałowcem (47,6 proc.) od sierpnia 2019 roku jest amerykański fundusz inwestycyjny KKR.

Prawo i Sprawiedliwość co jakiś czas przypomina o planach dekoncentracji mediów w Polsce. Niedawno ten pomysł skrytykowała ambasadorka USA Georgette Mosbacher.

(JSX, 18.09.2020)

Pozostałe tematy weekendowe

mBank urósł dzięki "ęśąćż"
Polski rynek wideo na żądanie rośnie rekordowo
Media nie broniły Rafała Trzaskowskiego po wpadce w klubie
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.