Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 17, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Do powołania nowego członka RMN potrzebna nowelizacja ustawy

Większość w RMN ma PiS, a jej przewodniczącym jest Krzysztof Czabański (fot. Piotr Molecki/East News)

Aby prezydent Andrzej Duda mógł powołać członka Rady Mediów Narodowych na miejsce Grzegorza Podżornego, potrzebna jest nowelizacja ustawy o RMN. Projekt wpłynął już do Sejmu.

Większość w pięcioosobowej Radzie mają politycy Prawa i Sprawiedliwości wybrani w 2016 roku przez parlament. Prezydent powołuje dwóch członków spośród kandydatów wskazanych przez kluby opozycyjne. Prawo ich zgłaszania mają kolejno dwa najliczniejsze z nich. W poprzedniej kadencji Sejmu były to Platforma Obywatelska i Kukiz'15. PO wskazała Juliusza Brauna, a Kukiz'15 Grzegorza Podżornego, który jednak w sierpniu złożył rezygnację.

W obecnej kadencji Sejmu drugim po Koalicji Obywatelskiej klubem jest Lewica. I to ona może wskazać osobę do RMN na dokończenie sześcioletniej kadencji rozpoczętej w 2016 roku.

- PiS nie przewidziało, że ktoś może zrezygnować przed upływem kadencji - mówi Anna Maria Żukowska, posłanka i rzeczniczka Lewicy.

Zgodnie z ustawą wygaśnięcie członkostwa w Radzie przed upływem kadencji następuje m.in. w razie zrzeczenia się funkcji (wygaśnięcie stwierdza prezydent w przypadku członków powołanych przez niego). - Ale nie ma procedury wyboru na to zwolnione miejsce - zwraca uwagę rzeczniczka Lewicy.

Czy nowelizacja jest potrzebna? - Tak twierdzą prawnicy - przyznał przewodniczący RMN Krzysztof Czabański. Również według naszego rozmówcy z Kancelarii Prezydenta zmiana przepisów jest faktycznie niezbędna.

Do Sejmu wpłynął już poselski projekt zmiany ustawy o Radzie Mediów Narodowych. Jak można przeczytać w uzasadnieniu, nowelizacja "ma na celu uregulowanie zagadnień związanych z wygaśnięciem członkostwa w Radzie Mediów Narodowych przed upływem kadencji". "Celem niniejszej regulacji jest wprowadzenie procedury związanej z powołaniem przez Prezydenta członka Rady w przypadku wygaśnięcia członkostwa w Radzie przed upływem kadencji" - głosi uzasadnienie.

Autorzy noweli proponują dodanie "regulacji umożliwiającej klubom opozycyjnym zgłoszenie swoich kandydatów także w sytuacji, gdy utrata członkostwa w Radzie nastąpiła wskutek wygaśnięcia członkostwa przed upływem kadencji".

Nowelizacja wprowadza przepis, zgodnie z którym "w przypadku stwierdzenia wygaśnięcia członkostwa w Radzie, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wyznacza termin na zgłoszenie kandydata nie później niż 14 dni od dnia wydania postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia członkostwa w Radzie".

Krzysztof Czabański informuje, że RMN może obecnie podejmować uchwały w składzie czteroosobowym. - Dla ważności posiedzenia kworum stanowi obecność trzech członków Rady - informuje przewodniczący Rady.

Rada Mediów Narodowych powołuje i odwołuje władze mediów publicznych: Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, publicznych rozgłośni regionalnych i Polskiej Agencji Prasowej.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(KOZ, 17.09.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.