Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 16, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Gary Lineker ma najwyższy kontrakt w BBC i nową umowę do 2025 roku

Gary Lineker zobowiązał się, że ograniczy na Twitterze wpisy o treści politycznej (fot. materiały prasowe)

Gary Lineker, były piłkarz reprezentacji Anglii, a obecnie prezenter programu "Match of the Day", podpisał z BBC kontrakt do 2025 roku. Zgodził się na obniżkę pensji o 23 proc., ale i tak pozostanie najlepiej opłacanym pracownikiem koncernu.

BBC opublikowała listę zarobków pracowników za rok 2019, na której czele widnieje Lineker z roczną pensją 1,75 mln funtów. Po obniżce jego apanaże zbliżą się do drugiej w zestawieniu Zoe Ball (1,36 mln), prowadzącej poranne audycje w radiu BBC 2. Tylko ta dwójka spośród dziennikarzy BBC zarabia ponad 1 mln funtów. Jako medium publiczne koncern ujawnia nazwiska wszystkich zarabiających ponad 150 tys.

Lineker w nowym kontrakcie dodatkowo zobowiązał się, że ograniczy na Twitterze wpisy o treści politycznej. Bywał bowiem wielokrotnie krytykowany przez konserwatywne media za zbyt jednostronne opinie jak na pracownika publicznej telewizji (protestował m.in. przeciwko brexitowi). Oprócz audycji ma występować także przy transmisjach meczów Pucharu Anglii i innych wydarzeń piłkarskich. Jako prezenter rozpoczynał pracę w roku 1999, wcześniej występując w roli eksperta.

Gary Lineker jako piłkarz grał w takich klubach, jak Leicester City, Everton, Barcelona, Tottenham i Nagoya Grampus. 80 razy wystąpił w reprezentacji Anglii, strzelając 48 goli i zdobywając z nią czwarte miejsce na Mistrzostwach Świata w 1990 roku we Włoszech. Cztery lata wcześniej Anglicy osiągnęli ćwierćfinał, a Lineker z sześcioma golami został królem strzelców turnieju w Meksyku. Jest autorem słynnego stwierdzenia, że "piłka nożna to taka gra, w której 22 mężczyzn biega za piłką, a na końcu i tak wygrywają Niemcy".

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(MAC, 16.09.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.