Dział: INTERNET

Dodano: Wrzesień 16, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarz zastrzelony na Filipinach

Jobert Bercasio prowadził własny projekt Balangibog TV w internecie (screen: Facebook.com/kurahawbikolandia)

Na Filipinach zginął kolejny dziennikarz. Jobert Bercasio został zastrzelony w pobliżu swojego domu w Sorgoson przez dwóch mężczyzn jadących motocyklem. Zdaniem organizacji Reporterzy Bez Granic powodem mogły być publikowane przez dziennikarza materiały dotyczące branży górniczej. 

Jobert Bercasio zginął od pięciu kul wystrzelonych z karabinu produkcji amerykańskiej. W przeszłości pracował dla radia i miejscowego portalu internetowego Bicol Today, a ostatnio uruchomił własny projekt wideo Balangibog TV. W materiałach emitowanych od poniedziałku do czwartku rozmawiał na temat nielegalnych kopalni, a także wylesiania okolicznych terenów. W ostatnim przed śmiercią poście na Facebooku pisał o ciężarówkach nie posiadających zezwoleń, które zauważył w okolicy miejscowego kamieniołomu.

Reporterzy bez Granic wezwali władze filipińskie do przeprowadzenia wnikliwego śledztwa. Na Filipinach dziennikarze giną każdego roku. W tym to drugi taki przypadek. W maju został zamordowany Cornelio Pepino, także opisujący korupcję w branży wydobywczej. 

W tegorocznym zestawieniu dotyczącym wolności i bezpieczeństwa prasy Reporterzy Bez Granic sklasyfikowali Filipiny na 136. pozycji w gronie 180 krajów.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(MAC, 16.09.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.