Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 14, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Endemol zakończył 2019 rok z ponad 2 mln zł straty, współpracuje z Netflixem i Sony

Endemol produkuje m.in. "MasterChefa" dla TVN (fot. materiały prasowe)

Firma producencka Endemol Shine Polska w 2019 roku zanotowała 2,2 mln zł straty przy 89,1 mln zł przychodów. Producent nawiązał współpracę z Sony i Netflixem.

Jak wynika z opublikowanego w Krajowym Rejestrze Sądowym sprawozdania spółki, jej przychody ze sprzedaży - w porównaniu z 2018 rokiem - wzrosły o 25,8 proc. Jednocześnie koszty produktów, towarów i materiałów były większe o 30,3 proc. i wyniosły 86,5 mln zł. Spółka poniosła również 4 mln zł kosztów ogólnego zarządu (wzrost o 25,2 proc.).

Endemol Shine Polska zakończył 2019 rok z 2,2 mln zł straty wobec 645 tys. zł zysku netto w 2018 roku.

W zeszłym roku Endemol produkował m.in. serial "Stulecie Winnych" (dla TVP), a także programy "Twoja twarz brzmi znajomo" (dla Polsatu) oraz "MasterChef" i "MasterChef Junior" dla TVN. Powstawały także edycje "The Wall" w hubie dla takich krajów, jak Finlandia, Dania i Wielka Brytania oraz "All Together Now" dla Rumunii.

"W 2019 roku ponieśliśmy stratę głównie z powodu braku pełnego wykorzystania hubów »The Wall« i »All Together Now«. Nie powiodła się także próba stworzenia kolejnego hubu dla produkcji »Big Brother«" - podała spółka w sprawozdaniu z działalności.

Spółka poinformowała, że nawiązała w 2020 roku współpracę z Netflixem i Sony, co ma jej umożliwić dalszy rozwój w obszarze produkcji fabularnej.

Wśród tegorocznych planów Endemol wymienia kontynuację produkcji programów rozrywkowych (np. "Twoja twarz brzmi znajomo" dla Polsatu, "MasterChef" i "MasterChef Junior" dla TVN i "Postaw na milion" dla TVP). Planuje także produkcje fabularne: kontynuację serialu "Stulecie Winnych" dla TVP, a także seriale "Rysa" i "Układ" na podstawie powieści Igora Brejdyganta (dla Sony Pictures Television, partnerem produkcji jest Polsat) oraz film fabularny "Miłość do kwadratu" dla platform streamingowych.

"W roku 2020 planowaliśmy nieznaczny spadek obrotów spowodowany ograniczeniem funkcjonowania hubów, jednak światowa pandemia wywołana przez COVID-19 wprowadziła dużą niepewność w zakresie planowania" - czytamy w sprawozdaniu. Jednocześnie spółka podała: "Mamy już zakontraktowane lub potwierdzone ponad 92 proc. budżetowanej na 2020 rok produkcji".

Średnioroczne zatrudnienie w 2019 roku w Endemol Shine Polska wyniosło 16 osób.

(KOZ, 14.09.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.