Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 11, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT przygotowuje dokument o przeciwdziałaniu fake newsom

Witold Kołodziejski zapowiedział, że KRRiT rozważy wniosek RPO o wydanie rekomendacji na temat zwalczania mowy nienawiści (fot. Piotr Molecki/East News)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pracuje nad dokumentem o przeciwdziałaniu fake newsom, dezinformacji i mowie nienawiści w przestrzeni medialnej.

O przygotowywanym dokumencie poinformował przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski w odpowiedzi na zapytanie rzecznika praw obywatelskich. Adam Bodnar 2 lipca spytał Radę, jak zwalcza mowę nienawiści i antysemityzm w mediach. RPO zwrócił uwagę m.in. na wypowiedzi Rafała Ziemkiewicza w programie w "W tyle wizji" w TVP Info z 23 czerwca. "Obarczył on samych Żydów odpowiedzialnością za Zagładę własnego narodu podczas II wojny światowej" - zaznaczył Bodnar.

RPO o podjęcie prac nad strategią przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępczości motywowanej nienawiścią zwrócił się też do premiera. Jednym z jego postulatów było wydanie przez KRRiT rekomendacji na temat zwalczania mowy nienawiści.

W odpowiedzi na zapytanie rzecznika Kołodziejski stwierdził, że w sprawie wypowiedzi w programie "W tyle wizji" przeprowadzono postępowanie wyjaśniające, ale w ocenie KRRiT nie doszło do naruszenia przepisów ustawy o radiofonii i telewizji.

"W KRRiT trwają obecnie prace nad przygotowaniem dokumentu poświęconego przeciwdziałaniu zjawiskom tzw. fake news, dezinformacji oraz mowy nienawiści w przestrzeni medialnej. Opracowanie to zostanie opublikowane. Natomiast Pański wniosek dotyczący podjęcia dodatkowych działań lub wydania rekomendacji zostanie przez KRRiT rozważony" - dodał Kołodziejski w piśmie do Bodnara.

(JSX, 11.09.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.