Dział: RADIO

Dodano: Wrzesień 08, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

UOKiK: decyzja ws. przejęcia kontroli nad Eurozetem możliwa do końca roku

"Finalizujemy badanie rynku, które pozwoli nam ocenić wpływ tej koncentracji na konkurencję" - informuje UOKiK (fot. materiały prasowe)

Możliwe, że do końca roku zakończy się postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia kontroli nad Eurozetem przez Agorę - przekazał "Presserwisowi" UOKiK.

Agora w lutym 2019 roku za ponad 130 mln zł kupiła 40 proc. udziałów w Eurozecie. Pod koniec października 2019 roku spółka złożyła wniosek do UOKiK ws. przejęcia pozostałych 60 proc. Niespełna miesiąc później Urząd skierował postępowanie do drugiego etapu.

"Sprawa jest w toku. Od początku budziła ona nasze obawy o jej wpływ na konkurencję, stąd przeszła do tzw. II fazy. W tej chwili finalizujemy badanie rynku, które pozwoli nam ocenić wpływ tej koncentracji na konkurencję" - informuje "Presserwis" biuro prasowe UOKiK. "Najważniejszym celem jest zapewnienie uczciwej konkurencji - to nasze główne zadanie. W tym trudnym przypadku badanie rynku konieczne jest właśnie ze względu na zbadanie stanu konkurencji i ochronę konkurencji. Co do zasady nie spekulujemy co do terminu zakończenia postępowania, możliwe jest jednak, że zakończy się przed końcem roku" - wyjaśnia Urząd.

Zdaniem Agory nie ma podstaw, aby zgoda na dokonanie tej transakcji nie została wydana. Spółka uważa, że zgodnie z przepisami antymonopolowymi prezes urzędu powinien jej udzielić.

Obecnie 60 proc. udziałów w Eurozecie ma czeska spółka SFS Ventures - udziały ma w niej pośrednio amerykański fundusz Media Development Investment Fund, mniejszościowy akcjonariusz Agory.

Eurozet od 20 lutego do 31 grudnia 2019 roku wypracował 17,4 mln zł zysku netto przy 187,7 mln zł przychodów, podczas gdy w 2018 roku zysk wyniósł 26,8 mln zł, a przychody - 197,5 mln zł. Do Eurozetu należą: ogólnopolskie Radio Zet, ponadregionalne Antyradio, sieci Meloradio i Chillizet, a także część stacji sieci Radio Plus.

W fali maj-lipiec Radio Zet, Antyradio, Meloradio i Chillizet miały łącznie 16,33 proc. udziału w czasie słuchania (badanie Radio Track, realizowane przez Kantar).

(KOZ, 08.09.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.