Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 07, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT upomina się w Cyfrowym Polsacie o kanały objęte must carry w Ipli

W Ipli nie ma kanałów ujętych w zasadzie must carry/must offer (screen Ipla.tv)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wezwała Cyfrowy Polsat do udostępnienia kanałów objętych zasadą must carry w Ipli i usłudze telewizji internetowej.

KRRiT w wezwaniu zwróciła się do spółki - jak informuje rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska - o dostosowanie oferty OTT do wymogów art 43 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji.

Zgodnie z zasadą must carry operatorzy rozprowadzający programy muszą umieszczać w swojej ofercie telewizje naziemne, które kiedyś nadawane były w wersji analogowej (tj. trzy anteny TVP oraz Polsat, TVN, TV Puls i TV 4). Z kolei zasada must offer oznacza, że nadawcy tych siedmiu kanałów nie mogą odmówić operatorowi udostępnienia swojego sygnału. KRRiT już w 2013 roku przyjęła stanowisko, uznając, że gracze internetowi mogą korzystać z zasady must carry/must offer, jeśli dostarczają swoją usługę co najmniej do 100 tys. odbiorców. Tymczasem ani w Ipli, ani w usłudze telewizji internetowej Cyfrowego Polsatu nie ma kanałów objętych zasadą must carry.

Nadawca wezwania KRRiT nie komentuje. - Faktycznie otrzymaliśmy pismo w tej sprawie, natomiast nie będziemy wypowiadali się publicznie na temat jego treści i naszych działań z tym związanych - odpowiada Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Grupy Polsat.

Wezwań, jakie dostał Cyfrowy Polsat, Krajowa Rada nie skierowała na razie ani do TVN, ani do Telewizji Polskiej. TVN w Playerze - podobnie jak Polsat w Ipli - oferuje streaming kanałów telewizyjnych. Także TVP udostępnia w internecie TVP Info, TVP Polonia i anteny regionalne TVP 3. Ani TVN, ani TVP w internetowej ofercie nie mają większości kanałów objętych must carry - np. w Playerze z tej puli jest tylko główny TVN.

Rzeczniczka regulatora pytana o TVN stwierdza: - Oferta oraz informacje przekazywane przez tego operatora są analizowane przez KRRiT.

Z kolei pytana o TVP odpowiada, że ten nadawca "nie rozprowadza programów” i posiada jedynie platformę VoD.

"Dziennik Gazeta Prawna" już w 2018 roku pisał, że TVN chciał wykorzystać zasadę must carry/must offer, by w Playerze udostępnić kanały TVP i mieć transmisje rozgrywanych wtedy mistrzostw świata w piłce nożnej. Ostatecznie do tego nie doszło.

Kanały ujęte w zasadzie must carry/must offer dostępne są w WP Pilocie, co wywołało spór z ich nadawcami. "To nie jest tak, że my możemy dostarczać sygnał Telewizji Polskiej, jeśli chcemy. My musimy dostarczać sygnał TVP. Mieliśmy kontrolę z KRRiT, czy rzeczywiście wypełniamy obowiązek must carry" - przekonywał w 2018 roku podczas konferencji PIKE prezes Wirtualnej Polski Jacek Świderski.

Ostatnio kanały z must carry/must offer pojawiły się za to w ofercie telewizyjnej sieci komórkowej Play. - To, że kanały te powinny być dostępne niezależnie od technologii, czyli także w ofertach OTT, potwierdza KRRiT i orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego - wyjaśnia Krzysztof Sylwerski z biura prasowego P4, operatora Play.

(KOZ, 07.09.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.