Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 04, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dzisiaj webinarium dla dziennikarzy "Know-how: zdrowie i medycyna"

Wiosenne warsztaty "Know-how: zdrowie i medycyna" mogły się odbyć w formie konferencji. Jesienne będą webinarium

Magazyn "Press" organizuje szkolenie dla dziennikarzy i redaktorów zajmujących się w ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej prasie, radiu, telewizji i internecie tematami zdrowia, medycyny i wellness. Wśród prowadzących webinarium będą dziennikarze, lekarze i eksperci.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wśród odbiorców mediów gwałtownie wzrosło i wciąż się utrzymuje duże zainteresowanie tematami dotyczącymi zdrowia, medycyny, funkcjonowania opieki medycznej i prowadzenia zdrowego stylu życia. Redakcje muszą temu sprostać, a w mediach brakuje dziennikarzy, którzy dobrze się znają na tych sprawach. 

Dlatego magazyn "Press" organizuje po raz drugi w tym roku szkolenie dla dziennikarzy i redaktorów "Know-how: zdrowie i medycyna". Ze względu na zagrożenie epidemiczne tym razem odbędzie się ono w formie webinarium. Zaplanowaliśmy je na poniedziałek 21 września.

Wiedzą z uczestnikami webinarium "Know-how: zdrowie i medycyna" podzielą się doświadczeni fachowcy.

Stan polskiej służby zdrowia po wybuchu epidemii COVID-19 przedstawi Karolina Kowalska, dziennikarka z 21-letnim stażem. Od 2016 roku pracuje w dziale prawa "Rzeczpospolitej" i zajmuje się systemem ochrony zdrowia. Jednocześnie kończy Interdyscyplinarne Studia Menedżerów Farmacji w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej.

O sposobach relacjonowania pandemii w internecie, związanych z tym wyzwaniach i niebezpieczeństwach oraz o tzw. explanatory journalism opowie Anna Zimny-Zając, redaktor naczelna serwisu Medonet, który pod względem liczby użytkowników jest największym serwisem internetowym o zdrowiu, medycynie i zdrowym stylu życia. Zimny-Zając z mediami jest związana od 2009 roku, a z wykształcenia jest biotechnologiem (doktorat na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie). Ukończyła specjalizację Epidemiology in Public Health Practice, prowadzoną przez Johns Hopkins University. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia.

Prezes Grupy Lux Med Anna Rulkiewicz postara się odpowiedzieć na pytanie, czy  całkowicie darmowa opieka medyczna dla wszystkich jest w Polsce do utrzymania i czy można pogodzić finansowanie alternatywne systemu ochrony zdrowia z zasadą solidaryzmu społecznego. Anna Rulkiewicz pracuje w zespole problemowym ds. usług publicznych powołanym w ramach Rady Dialogu Społecznego. Jest wiceprezydentem Pracodawców RP i prezesem Związku Pracodawców Medycyny Prywatnej. Została powołana przez ministra zdrowia do rady społecznej ogólnonarodowej debaty "Wspólnie dla zdrowia". Zasiada też w kapitule programu ministerialnego "PracoDawca zdrowia".

Z kolei były dziennikarz sportowy (m.in. "Piłki Nożnej") Szymon Bartnicki opowie o swoim uzależnieniu od hazardu i o tym, jak stara się z nim walczyć, jednocześnie pomagając innym. Jest autorem przedsięwzięcia "Postaw na siebie" (Postawnasiebie.org), które służy profilaktyce dotyczącej uzależnienia od hazardu. Za pośrednictwem bloga, kanałów social media i tradycyjnych mediów, w których regularnie się pojawia, buduje wiedzę społeczeństwa na temat tej choroby. Prowadzi wykłady profilaktyczne dla młodzieży w szkołach oraz w akademiach i klubach piłkarskich.

Szymon Bartnicki uzależnił się od obstawiania zakładów bukmacherskich, ale uzależnić się można prawie od wszystkiego, nawet od pisania tekstów do mediów. Problem uzależnień behawioralnych przybliży uczestnikom szkolenia prof. dr hab. n.med. Bartosz Łoza - psychiatra, psychoterapeuta, specjalista terapii środowiskowej. Autor lub współautor ponad 300 prac naukowych. Kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i kierownik Klinicznego Centrum Zdrowia Psychicznego Warszawa-Ochota. Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Neuropsychiatrycznego oraz prezesem Towarzystwa Przyjaciół Pacjentów Amici.

Na koniec webinarium swoje rady dla dziennikarzy zajmujących się zdrowiem i medycyną przedstawi lekarz rezydent pediatrii Łukasz Durajski. To autor bloga i kanałów w mediach społecznościowych Doktorek Radzi. Prowadzi też program "Pogromcy medycznych mitów" w TVN Style. Jest autorem książki "Co na to lekarz? Mity przenoszone drogą szeptaną". Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. Medycynę studiował też na Uniwersytecie Campus Bio-Medico w Rzymie. Członek Krajowego Komitetu Weryfikacyjnego ds. Eliminacji Odry i Różyczki (WHO), przewodniczący zespołu ds. szczepień Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Należy do Klubu Młodego Wakcynologa Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Wszyscy prowadzący przedstawią swoje 25-minutowe prezentacje, a potem będą odpowiadali na pytania uczestników webinarium.

Partnerem szkolenia jest Grupa Lux Med.

Szczegółowe informacje o webinarium i formularz zgłoszeniowy zamieszczamy na stronie poświęconej wydarzeniu. Liczba miejsc dla uczestników jest ograniczona.

(GK, 04.09.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.