Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 28, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Byli dziennikarze "Wiedomosti" tworzą niezależny serwis VTimes

Zmiany w dzienniku zaczęły się po przetasowaniach właścicielskich (screen: VTimes.io)

Część dziennikarzy rosyjskiego gospodarczego dziennika "Wiedomosti" opuściła redakcję i poinformowała, że zakłada niezależny serwis VTimes. Oprócz polityki i gospodarki ma się zajmować m.in. ekologią. To efekt zmian we władzach redakcji, z którymi nie chcieli się zgodzić.

"Odmowa przez nowych szefów »Wiedomosti« stosowania zasad jakościowego dziennikarstwa zmusiła nas do opuszczenia redakcji, w której pracowaliśmy przez wiele lat. Jesteśmy jednak przekonani, że Rosja bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebuje niezależnych źródeł informacji, którym można zaufać; potrzebuje platform do swobodnej wymiany opinii i fachowej wiedzy. Dlatego ogłaszamy rozpoczęcie prac nad nowym projektem online o nazwie VTimes, który rozpocznie działalność jesienią. Założyciel »Wiedomosti« Derk Sauer będzie doradcą nowego projektu (nie inwestorem ani menedżerem)" - napisali w oświadczeniu, w którym zapraszają czytelników, dziennikarzy i reklamodawców do udziału w Klubie Przyjaciół VTimes, by wspólnie tworzyć nowe medium. 

⇒ O dzienniku "Wiedomosti" przeczytasz też w nowym wydaniu magazynu "Press"

Pod komunikatem podpisali się byli zastępcy redaktora naczelnego Aleksandr Gubski, Boris Safronow, Kirił Charatian, redaktorzy działów gospodarki i zagranicy Jelizawieta Bazanowa i Michaił Owierczenko, dziennikarki Jekatierina Mierieminskaja i Aleksandra Czunowa. Eksperci i komentatorzy, którzy wcześniej współpracowali z "Wiedomostiami", zgodzili się na współpracę z nowym przedsięwzięciem.

W Rosji obowiązują ograniczenia dotyczące udziału kapitału zagranicznego w mediach. Działalność VTimes będzie wymagała powołania rosyjskiego podmiotu prawnego. Serwis ma się utrzymywać z reklam i crowdfundingu.

Kryzys w "Wiedomostiach" rozpoczął się w czerwcu, gdy władze wydawcy dziennika - Business News Media - mianowały nowym naczelnym Andrieja Szmarowa, który jeszcze jako pełniący obowiązki popadł w konflikt z zespołem, oskarżającym go o stosowanie cenzury. Ówczesny właściciel Demian Kudriawcew sprzedał gazetę wydawcy Konstantinowi Zjatkowowi i dyrektorowi firmy inwestycyjnej Arbat Capital Aleksiejowi Gołubowiczowi. Później Zjatkow wycofał się z transakcji, a zastąpił go Iwan Jeriomin, właściciel FederalPress.

"Wiedomosti" powstały w 1999 roku. Do 2015 roku, gdy w Rosji ograniczono udział kapitału zagranicznego w mediach, współwłaścicielami dziennika były: rosyjsko-fińskie wydawnictwo Sanoma, brytyjska FT Group, wydawca dziennika "Financial Times", i amerykańska firma Dow Jones & Co. - wydawca "The Wall Street Journal". Później gazeta przeszła w ręce Kudriawcewa.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(MAC, 28.07.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.