Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 17, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TD: wszystkie materiały "Wiadomości" o Trzaskowskim były negatywne

Monitoring Towarzystwa Dziennikarskiego wykazał, że "Wiadomości" nie spełniły wymogów ustawy o radiofonii i telewizji (screen Wiadomosci.tvp.pl)

"Wiadomości" TVP 1 prowadziły agitację wyborczą na rzecz Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich - orzekło Towarzystwo Dziennikarskie.

Monitoring Towarzystwa Dziennikarskiego wykazał, że "Wiadomości" nie spełniły wymogów ustawy o radiofonii i telewizji nakazujących, by programy telewizji publicznej charakteryzowały się "pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością", i nie przestrzegały zasad etyki dziennikarskiej w TVP.

"»Wiadomości« prowadziły agitację wyborczą na rzecz kandydata PiS w wyborach i przeciwko najsilniejszemu kandydatowi opozycji, co jest sprzeczne z Kodeksem Wyborczym i podważa konstytucyjną zasadę równości wyborów prezydenckich" - stwierdziło Towarzystwo Dziennikarskie. 

Według Towarzystwa Polsat i TVN przedstawiały kampanię wyborczą nie tak stronniczo jak TVP. "TVN był krytyczny wobec władzy, ale nie forsował kandydatów opozycji i bywał także krytyczny wobec nich. Polsat – z sympatią i dostrzegalnym wsparciem dla kandydata władzy, ale przestrzegając profesjonalnych zasad dziennikarstwa" - czytamy we wnioskach z monitoringu.

Przez 12 dni monitoringu przed drugą turą wyborów 100 ze 128 tematów "Wiadomości", czyli 78 proc. miało związek z wyborami i zajęły one 87 proc. czasu programu. Najwięcej, bo w 97 proc. tematami wyborczymi "Wiadomości" były wypełnione 10 lipca, w piątek przed ciszą wyborczą. 

To wydanie "Wiadomości" trwało 42 minuty. Rozmówczynią Danuty Holeckiej była Beata Szydło, europosłanka i szefowa sztabu Andrzeja Dudy. Prezydent Andrzej Duda był "Gościem Wiadomości" poprzedniego dnia, 9 lipca. Dziennik trwał wtedy ponad 50 minut, a rozmowa Michała Adamczyka - ponad 13. 

W "Faktach" tematów wyborczych było 62 proc. (61 z 98) i zajęły one 70 proc. ich czasu. 29 czerwca i 10 lipca informacjom wyborczym "Fakty" były poświęcone w całości. 

W "Wydarzeniach" Polsatu co prawda na 140 tematów z wyborami związany był 58, ale zajęły one 51 proc. czasu. 

W "Wiadomościach" 90 ze 128 tematów związanych z wyborami (70 proc.) zajmowały się kandydatami. Połowa z nich (45) dotyczyła przede wszystkim Andrzeja Dudy, a druga połowa - Rafała Trzaskowskiego, choć - jak zwraca uwagę Towarzystwo Dziennikarskie - regułą było mieszanie informacji o obu kandydatach w jednym temacie. Andrzej Duda nie miał ani jednego przedstawienia negatywnego, natomiast wszystkie przedstawienia Rafała Trzaskowskiego były negatywne.

"Przed drugą turą w czwartek 2 lipca przez ponad 6 minut Marcin Tulicki zohydzał Rafała Trzaskowskiego, Bronisława Komorowskiego i Platformę Obywatelską; jedynym newsem w tym materiale była informacja o rozmowie prezydenckiego kandydata z byłym prezydentem USA, demokratą Barackiem Obamą" - wskazało Towarzystwo Dziennikarskie.

W "Wydarzeniach" na 58 materiałów związanych z wyborami 36 dało się w większości przyporządkować któremuś z kandydatów. Dla Andrzeja Dudy było 13 pozytywnych i 4 neutralne. Przed pierwszą turą był jeden materiał negatywny i 26 pozytywnych. Rafał Trzaskowski miał w "Wydarzeniach" więcej materiałów pozytywnych niż negatywnych (8 do 5) oraz 6 neutralnych. Przed pierwszą turą rozkład był podobny (5 pozytywnych, 4 negatywne, 4 neutralne).

W "Faktach" na 26 materiałów wyborczych związanych z kandydatem Andrzejem Dudą zdecydowana większość (20) była wobec niego krytyczna, 5 neutralnych i jeden pozytywny. Przed pierwszą turą 14 materiałów było krytycznych, 8 neutralnych i 3 pozytywne.

Z kolei Rafał Trzaskowski miał 14 materiałów pozytywnych, 2 neutralne i brak negatywnych. Natomiast przed pierwszą turą Trzaskowski w "Faktach" miał 4 materiały pozytywne, 2 neutralne i 2 negatywne. 

"Widać wyraźnie, że w drugiej turze Rafał Trzaskowski był oceniany w »Faktach« lepiej niż Andrzej Duda, ale mniej pokazywany od prezydenta. Jednak takiej dychotomii, jak w »Wiadomościach«, o biało-czarnym obrazie obu kandydatów, nie było mowy" - zaznacza Towarzystwo Dziennikarskie. Według towarzystwa "Fakty" były krytyczne wobec władzy i kandydującego prezydenta, ale nie bezkrytyczne wobec opozycji, choć przed drugą turą wspierały Rafała Trzaskowskiego.

W Polsacie przeważały pozytywne materiały o prezydencie (w obu turach 39 pozytywnych, 4 neutralne, 4 negatywne – tylko przed pierwszą turą). O jego głównym konkurencie było 13 materiałów pozytywnych, 9 negatywnych i 10 neutralnych.

(KOZ, 17.07.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.