Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 13, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rządowa kampania informacyjna o wartości 1 mln zł w prasie lokalnej

Zdaniem Izby Wydawców Prasy kampania powinna poprawić kondycję ekonomiczną małych wydawców i przyczynić się do utrzymania miejsc pracy (fot. Pixabay)

Rusza pierwsza część płatnej kampanii informacyjnej rządu w ok. 130 lokalnych tygodnikach i dwutygodnikach. Jej wartość to ponad 1 mln zł.

Rozmowy w tej sprawie z rządem prowadziła Izba Wydawców Prasy. "Kampania ta stanowi istotne wsparcie dla niewielkich, prywatnych wydawców lokalnych, którzy w związku z pandemią znaleźli się w szczególnie trudnej sytuacji, m.in. z uwagi na spadek przychodów reklamowych i niższą sprzedaż" - podkreśla IWP. Według izby kampania powinna poprawić kondycję ekonomiczną małych wydawców i przyczynić się do utrzymania miejsc pracy.

- To odpowiedź na długie i intensywne starania IWP, żeby w jakiś sposób wesprzeć najsłabszych wydawców lokalnych w związku z kryzysem pandemii, w czasie którego spadła im sprzedaż i liczba reklam – mówi "Presserwisowi" Marek Frąckowiak, dyrektor IWP. Jak dodaje, ogłoszenia pojawią się w 130 tytułach z całego kraju: tygodnikach i dwutygodnikach lokalnych. Realizacją zajmuje się Biuro Reklamy Gazet Lokalnych. To pierwsza część kampanii, ale na razie IWP nie zdradza szczegółów kontynuacji. - Wstępnie się umówiliśmy, że to nie wszystko - ucina Frąckowiak.

Czy ogłoszenia nie wpłyną na niezależność prasy lokalnej? - Nie ma takiej obawy, to normalna płatna kampania informacyjna na rynkowych zasadach. Ogłoszenia rządowe, prawdopodobnie związane z pandemią – mówi Frąckowiak.

Wydawcy skupieni w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych wraz z przedstawicielami IWP już w marcu zaapelowali do rządu o pomoc, chcieli m.in. wprowadzenia zerowego VAT dla prasy lokalnej i nieoprocentowanych pożyczek z budżetu.

SGL prowadziło też rozmowy z siecią Biedronka na temat sprzedaży lokalnej prasy w jej sklepach. W połowie czerwca Biedronka uruchomiła pilotażową sprzedaż czterech tygodników lokalnych. W wybranych punktach można kupić "Tygodnik Podhalański", "Tygodnik Siedlecki", "Tygodnik Zamojski" i "Nowiny Raciborskie". Pilotaż potrwa kilkanaście tygodni.

(JSX, 13.07.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.