Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 26, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Biełsat i SGL apelują o solidarność z białoruskimi dziennikarzami

W ostatnim czasie zostało zatrzymanych dwóch dziennikarzy Biełsatu (screen Belsat.eu)

Telewizja Biełsat prosi o pomoc w nagłośnieniu kolejnego nasilenia represji wobec białoruskich dziennikarzy. Informuje, że media relacjonujące protesty na Białorusi znalazły się na celowniku władzy. Oświadczenie w tej sprawie opublikowało też Stowarzyszenie Gazet Lokalnych. 

W apelu Biełsat można przeczytać, że niezależne media, które bez cenzury relacjonują rosnące napięcia społeczne związane ze zbliżającymi się wyborami na Białorusi, stały się celem prześladowań władzy.

Agnieszka Romaszewska-Guzy, redaktor naczelna Biełsatu, informuje, że dziennikarze Biełsatu są zastraszani. – Służby notorycznie grożą naszym pracownikom. Stoją pod ich domami, czasem padały nawet groźby odebrania dzieci – mówi Presserwisowi.

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych w oświadczeniu napisała: "Dziesiątki osób w aresztach i w więzieniach. Za kratami dziennikarze. Na ulicach nawet małych miast milicja brutalnie atakuje protestujących Białorusinów. Mimo, że u nas pandemia, walka wyborcza, wakacje nie możemy być obojętni na to co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Oni dziś potrzebują jak nigdy naszego wsparcia i solidarności. Walczą o godność i wytęsknioną od lat wolność".

Z badań Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” wynika, że od 6 maja do 16 czerwca br. z powodów politycznych skazano już 97 osób. Wśród zatrzymanych było dwóch dziennikarzy Telewizji Biełsat.

Od początku roku pracownicy Biełsatu zostali skazani na kary grzywny o łącznej kwocie 24 tys. zł. Skonfiskowano im także dwie kamery, cztery telefony i sprzęt do transmisji internetowych. – Obawiam się, że władza nadal będzie chciała wywierać na nas nacisk, a nawet uniemożliwić nam pracę – mówi Agnieszka Romaszewska-Guzy.

(BAE, 26.06.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.