Dział: INTERNET

Dodano: Czerwiec 26, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Przeminęło z wiatrem" wróciło na HBO Max opatrzone komentarzem

"Film powinien być oglądany w oryginalnym kształcie, bez wycinania drażliwych fragmentów" (screen: YouTube/Michael and Stephanie Sandberg)

Klasyczny hollywoodzki film "Przeminęło z wiatrem" powrócił na platformę HBO Max po tym, jak 10 czerwca został z niej usunięty z powodów rasowych. Zgodnie z zapowiedziami film opatrzono treściami komentującymi historyczny kontekst.

"Przeminęło z wiatrem" nagrodzony w 1939 roku ośmioma Oscarami - w tym za rolę drugoplanową dla grającej pokojówkę ciemnoskórej Hattie McDaniel - opowiada historię z czasów wojny secesyjnej, przedstawiając świat amerykańskiego Południa i okres niewolnictwa w pozytywnym świetle. Na fali radykalnych nastrojów społecznych po śmierci George'a Floyda film usunięto z uruchomionego 27 maja serwisu, ale z obietnicą rychłego powrotu.

W środę wieczorem powrócił opatrzony dwoma filmami instruktażowymi - czterominutowym wprowadzeniem Jacqueline Stewart, ekspertki stacji telewizyjnej TCM oraz profesorki Wydziału Studiów Filmowych i Mediów na Uniwersytecie w Chicago, która napisała wiele książek na temat czarnego kina, a także nagraniem dyskusji panelowej dotyczącej filmu, przeprowadzonej podczas festiwalu Turner Classic Movie z 2019 roku.

Stewart tłumaczy, że film powinien być oglądany w oryginalnej formie, bez wycinania drażliwych fragmentów. - Osiemdziesiąt lat po premierze „Przeminęło z wiatrem" to film o niezaprzeczalnym znaczeniu kulturowym. Jest to nie tylko ważny dokument rasistowskich praktyk Hollywood z przeszłości, ale także trwałe dzieło kultury popularnej, które nawiązuje bezpośrednio do nierówności rasowych utrzymujących się w dzisiejszych czasach w mediach i społeczeństwie - mówi badaczka. Przypomina także o wyróżnieniach, w tym dla Hattie McDaniel (jedyna ciemnoskóra aktorka z tą nagrodą, do Oscara za rolę główną dla Halle Berry w 2001 roku). Przypomina jednak także, że podczas ceremonii nominowana aktorka musiała siedzieć przy osobnym stoliku, daleko od białych członków obsady, a pierwotnie w ogóle nie chciano jej wpuścić na galę. 

(MAC, 26.06.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.