Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 26, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RPO pisze do TVP ws. nierównego traktowania kandydatów na prezydenta

RPO wskazuje, że władze TVP nie odpowiedziały na jego poprzednie wystąpienie ws. relacjonowania kampanii (screen: Wiadomosci.tvp.pl)

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar alarmuje, że TVP nie relacjonuje obiektywnie kampanii prezydenckiej. Wskazuje m.in. materiał "Wiadomości" o spotkaniu Andrzeja Dudy z wyborcami w Krakowie. Rzecznik przypomina, że według OBWE faworyzowanie jednej opcji politycznej przez państwowego nadawcę jest niezgodnym z prawem wykorzystywaniem środków publicznych.  

W tym tygodniu rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar po raz kolejny wyraził wątpliwość co do rzetelności relacjonowania przez TVP kampanii wyborczej i zagwarantowania równości kandydatów na prezydenta. W piśmie do p.o. prezesa TVP Macieja Łopińskiego przypomniał opinię OBWE, że "nadawcy publiczni powinni zapewnić, aby wszystkie stronnictwa były prezentowane w sposób bezstronny i obiektywny. Uprzywilejowane traktowanie partii politycznej przez media publiczne należy uznać za niezgodne z prawem wykorzystywanie środków publicznych".

W osobnym wystąpieniu Bodnar zwrócił się do Łopińskiego o wyjaśnienia w sprawie materiału "Wiadomości" TVP o spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z wyborcami w Krakowie. Jak napisał RPO, w relacji użyto kadru, który mógł wprowadzić w błąd odbiorców poprzez trzykrotne zawyżenie liczby uczestników. Bodnar przypomina, że – jak wskazywali dziennikarze – przed Sukiennicami pojawiło się o wiele więcej przeciwników niż zwolenników prezydenta, co potwierdzały transparenty i tęczowe flagi.

(RAQ, 26.06.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.