Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 26, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Były pracownik TVP na antenie jako ekspert od wizerunku lub przedsiębiorca

Jacek Mroczek (pierwszy z lewej) pojawił się w "Minęła 20" jako ekspert ds. wizerunku (screen: vod.tvp.pl)

Jacek Mroczek, który pojawiał się na antenie TVP jako ekspert oceniający wizytę Andrzej Dudy w USA lub przedsiębiorca z kłopotami, jest byłym pracownikiem telewizji publicznej. Do 2006 roku był szefem Info TAI.  Mroczek podkreśla, że tego faktu nie ukrywa, a obecnie ma firmę prowadzącą szkolenia z wystąpień publicznych.

Na Jacka Mroczka zwrócił uwagę publicysta Jakub Dymek. Na Facebooku napisał, że Mroczek jest dla niego "cichym bohaterem ostatniego tygodnia", po tym jak ten pojawił się 20 czerwca w "Wiadomościach" jako przedsiębiorca narzekający na opieszałość warszawskich urzędników, a niecałe pół godziny później w "Minęła 20" był ekspertem komentującym wizytę prezydenta w USA. Dymek dodał, że według serwisu Lubimyczytac.pl Mroczek jest także autorem wierszy i podręcznika do origami, a na blogu przyznaje, że jest dziennikarzem z dwudziestoletnim stażem i zna szefa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Wpis Dymka zacytował serwis Wprost.pl w artykule "Kolejny »Christian Paul«? Przedsiębiorca z »Wiadomości« był ekspertem w TVP Info". Sam Mroczek skomentował sprawę na Facebooku: "Jak się dzisiaj tworzy newsa. Otóż zagląda do Google, a potem pisze. I tak zostałem drugim Christianem Paulem. Na dodatek piszącym o origami - o którym nie mam pojęcia".

Mroczek w rozmowie z "Presserwisem" przyznaje, że w latach 1989-2006 faktycznie był dziennikarzem, także w TVP, gdzie był szefem Info TAI (za prezesury Jana Dworaka) aż do likwidacji jego stanowiska w 2006 roku. - Od tamtej pory zająłem się budowaniem firmy szkoleń wystąpień publicznych, medialnych, kryzysowych. W 2015 roku założyłem działalność gospodarczą. Firma nazywa się Gra Słów – mówi Mroczek.

Mroczek przyznaje, że często pojawia się w TVP jako ekspert ds. wizerunku. - To jest moja praca, mam na to papiery, poprowadziłem około tysiąca szkoleń wizerunkowych i wystąpień publicznych – zaznacza. Dodaje, że nie ukrywa dawnej pracy dla TVP. - Żartowałem sobie z tego w rozmowie z Klarenbachem – opowiada. W programie "Minęła 8" z 18 czerwca Mroczek mówi: "Ja też pracowałem w pewnej telewizji". "Poważnie?" - odpowiedział ze śmiechem prowadzący Adrian Klarenbach.

Jak dodaje, pojawił się też podpisany jako przedsiębiorca, kiedy opowiadał "Wiadomościom" o problemach z mikropożyczkami. Mroczek podkreśla, że materiał nagrano 16 czerwca, ale wyemitowano dopiero 20 czerwca, tego samego dnia, kiedy gościł jako ekspert ds. wizerunku w "Minęła 20".

Mroczek potwierdza, że w czasie wolnym od pracy napisał i wydał dwa tomy wierszy, ponadto bajki i powieść dla dzieci oraz dwa podręczniki dla lekarzy dotyczące komunikacji kryzysowej w rozmowach z pacjentem. Jednak prawdopodobnie w wyniku pomyłki serwis Lubimyczytac.pl (na który powołuje się Dymek) przypisał mu autorstwo książki o origami, której twórcą jest osoba o tym samym imieniu i nazwisku. - Wszędzie w mediach społecznościowych piszę, że ja nie napisałem książki o origami – dodaje Mroczek.

Spytaliśmy szefa TAI Jarosława Olechowskiego, dlaczego TVP podpisuje Mroczka raz jako przedsiębiorcę, a innym razem eksperta od wizerunku, a nie chce informować, że to były współpracownika telewizji. - Z tego samego powodu, dla którego Szymona Hołowni nie podpisujemy "były prezenter TVN" - uciął Olechowski.

"Wiadomości" TVP w poniedziałkowym materiale dotyczącym wizerunku Agaty Kornhauser-Dudy wykorzystały wypowiedź Christiana Paula podpisanego jako "amerykański projektant mody". Jego nazwiska nie było jednak w sieci. OKO.press napisało, że "»Wiadomości« wymyśliły projektanta".

(JSX, 26.06.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.