Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 25, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Izba Reprezentantów zbada niezależność szefa AGM powołanego przez Trumpa

Michael Pack ma stanąć przed komisją 8 lipca (fot. Usagm.gov)

Komisja Spraw Zagranicznych Amerykańskiej Izby Reprezentantów wezwała na przesłuchanie Michaela Packa - nowego szefa Agencji ds. Globalnych Mediów (AGM). Powodem są obawy, czy powołany przez prezydenta Donalda Trumpa jest w stanie zachować niezależność. Przesłuchanie zaplanowano na 8 lipca.

W komisji przewagę mają przedstawiciele partii demokratycznej, podczas gdy w Senacie zatwierdzającym decyzję Trumpa zdecydowanie przeważają Republikanie. Pack, zaraz po nominacji, w ubiegłym tygodniu usunął szefów czterech organizacji działających pod parasolem AGM - Radio Free Europe/Radio Liberty, Radio Free Asia, Middle East Broadcasting Network oraz Open Technology Fund - i zastąpił ich ciałami doradczymi, składającymi się z przedstawicieli administracji Trumpa. Prawo USA wymaga, aby finansowani przez rząd nadawcy działali niezależnie i byli wolni od ingerencji jakiejkolwiek administracji prezydenckiej.

Michael Pack przejął także kontrolę nad rozgłośnią Voice of America, ostatnio mocno krytykowaną przez Trumpa za rzekome wzmacnianie chińskiej propagandy, co miało się objawić mającą pozytywny wydźwięk relacją z chińskiego miasta Wuhan, gdzie świętowano udane zwieńczenie walki z epidemią koronawirusa.

(MAC, 25.06.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.