Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 17, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ipsos przeprowadzi exit poll dla TVP, Polsatu i TVN

Badanie przeprowadzone zostanie przed 500 lokami wyborczymi (fot. Element5 Digital/Unsplash.com)

Firma Ipsos zrealizuje dla Telewizji Polskiej, Polsatu i TVN badanie exit poll w dniu wyborów prezydenckich, które odbędą się 28 czerwca.

Badanie przeprowadzone zostanie przed 500 lokami wyborczymi, czyli analogicznie jak przed czterema laty. Dla porównania: podczas zeszłorocznych wyborów parlamentarnych ankieterzy firmy pojawili się przed 900 lokalami.

Paweł Predko, operations director Ipsos, tłumaczy, że wielkość próby (500 lokali) jest wystarczająca do oszacowania wyniku ogólnopolskiego głosowania. - Przy innych wyborach - parlamentarnych, do Parlamentu Europejskiego czy samorządowych - próba jest większa z uwagi na szczegóły ordynacji wyborczej. Podczas takiego badania, podobnie jak to ma miejsce w wyborach, dochodzi element szacowania wyników na poziomie okręgów wyborczych oraz, bazując na tych wynikach, szacowania podziału mandatów. Stąd też musimy dysponować większą próbą ogółem, aby w poszczególnym każdym okręgu te liczebności były sensowne - wyjaśnia Predko.

⇒ Przeczytaj też: Debata TVP ze wszystkimi kandydatami na prezydenta

Ipsos podaje, że w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju oraz liczby osób głosujących w sposób korespondencyjny badanie przed lokalami wyborczymi może zostać uzupełnione badaniem telefonicznym.

Wcześniej Ipsos przeprowadził badanie exit poll dla TVP, Polsatu i TVN podczas wyborów parlamentarnych w 2019 i 2015 roku, wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2014 i 2019 roku i w trakcie wyborów samorządowych w 2014 i 2018 roku.

(KOZ, 17.06.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.