Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 04, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wydawca "Polityki" zmniejszył koszty i zwiększył zysk

Jerzy Baczyński podkreśla, że sprzedaż tygodnika "Polityka" w 2019 roku była stabilna

Spółka Polityka, wydawca tygodnika "Polityka" i dwutygodnika "Forum", w 2019 roku osiągnęła przychody netto ze sprzedaży na poziomie 37,29 mln zł (wzrost o 1,4 proc. w porównaniu z 2018 rokiem). Koszty działalności operacyjnej wyniosły 35,23 mln zł (spadek o 5,4 proc.), a zysk netto – 1,44 mln zł (wzrost o 269,9 proc.).

W sprawozdaniu spółka zaznacza, że w 2019 roku "po dwóch latach spadków przychodów odnotowała ich niewielki wzrost".

Jerzy Baczyński, prezes wydawnictwa i redaktor naczelny tygodnika "Polityka", podkreśla, że na pozytywny bilans wpłynął wzrost sprzedaży w kilku segmentach. - To stabilna sprzedaż "Polityki" i bardzo dobra sprzedaż wydań specjalnych: historycznych czy psychologicznych. Zaskoczył mnie nieznaczny wzrost przychodów reklamowych. Poprzednie lata to systematyczny spadek, który teraz się zatrzymał – mówi. Zaznacza, że mocno wzrosły przychody ze sprzedaży wydań cyfrowych. - Także w czasie pandemii zwiększyliśmy liczbę subskrypcji i przychody. Cyfryzacja wydawnictwa odbywa się w sposób programowy i przynosi dobre efekty. Liczba subskrypcji zbliża się obecnie do 20 tysięcy – dodaje Baczyński.

Nie było obniżek i redukcji w "Polityce"

Jak podaje spółka w sprawozdaniu, dzięki "restrykcyjnej polityce kosztowej" obniżyły się o ponad 1 mln zł koszty działalności spółki. - Koszty były mniejsze w każdej pozycji. Staraliśmy się chronić strefę płacową, nie było obniżek i redukcji zatrudnienia poza naturalnymi przejściami na emeryturę – komentuje Baczyński. W 2019 r. przeznaczono 13,69 mln zł na wynagrodzenia.

Niemal połowa kwoty zysku została przeznaczona na wypłaty dla akcjonariuszy. 600 tys. zł przeznaczono na nagrody dla pracowników i współpracowników, a ponad 134 tys. na kapitał rezerwowy przeznaczony na wykup akcji własnych.

Jak wynika z danych ZKDP, w 2019 roku średnia sprzedaż ogółem "Polityki" wyniosła 94 518 egz. (spadek o 2,99 proc. w porównaniu z 2018 rokiem).

(JSX, 04.06.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.