Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 02, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

UOKiK zgodził się na przejęcie kontroli nad Ruchem przez PKN Orlen

Alior Bank umorzy nie więcej niż 87,5 mln wierzytelności Ruchu (fot. materiały prasowe)

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie Ruchu przez Polski Koncern Naftowy Orlen. Alior Bank podpisał z Lurena Investments BV (właściciel sieci Ruch) przedwstępną umowę kupna 100 proc. akcji Ruchu za 1 zł. Bank podpisał też porozumienie akcjonariuszy, zgodnie z którym Orlen docelowo przejmie kontrolę nad Ruchem.

1 czerwca Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie kontroli nad Ruchem przez PKN Orlen. Alior Bank podpisał przedwstępną umowę z dotychczasowym właścicielem Ruchu.

Jej zawarcie związane jest z restrukturyzacją kolportera, w ramach której Alior Bank oraz PKN Orlen, PZU i PZU Życie podpisały umowę inwestycyjną. Zgodnie z jej zapisami kapitał zakładowy Ruchu zostanie podwyższony, a Alior Bank, PKN Orlen, PZU i PZU Życie obejmą akcje nowej emisji spółki. Orlen obejmie pozycję podmiotu dominującego, Alior Bank zostanie akcjonariuszem mniejszościowym z 6 proc. akcji. Bank umorzy też nie więcej niż 87,5 mln wierzytelności Ruchu z zastrzeżeniem, że zostały utworzone na ten cel adekwatne rezerwy.

Orlen złożył wniosek do UOKiK w kwietniu. Wcześniej zgodę na przejęcie wyraziła Komisja Europejska. Ruch jest w restrukturyzacji. Spółka winna jest wydawcom prasy 162 mln zł. W kwietniu 2019 roku wierzyciele zdecydowali o umorzeniu części długów. Według zapowiedzi koncern paliwowy miał przejąć kolportera do końca zeszłego roku. Później prezes Ruchu Miłosz Szulc zapowiedział, że stanie się to jednak prawdopodobnie pod koniec pierwszego kwartału 2020 roku.

Galeria: Najlepsze fotografie prasowe 2005-2020

(PAZ, JSX, 02.06.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.