Dział: PRASA

Dodano: Maj 29, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Agora z 47,1 mln zł straty w I kwartale, cele finansowe nie do zrealizowania

Wybuch pandemii uniemożliwił Agorze realizację celów finansowych grupy (fot. Adrian Grycuk, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl)

 W pierwszym kwartale 2020 roku przychody Agory SA spadły o 6,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej i wyniosły 289,6 mln zł. Spółka odnotowała wzrost straty netto z 3,4 do 47,1 mln zł. Zysk EBITDA wzrósł z 37,9 do 44,6 mln zł.

Agora w raporcie kwartalnym podkreśla, że na spadek wpływów rzutowały przychody ze sprzedaży biletów do kina sieci Helios, które zmniejszyły się o 19,8 proc. do 61,6 mln zł. Przełożyło się to również na spadek o 16,5 proc. wpływów ze sprzedaży barowej do kwoty 25,8 mln zł oraz na niższe wpływy z reklam wyświetlanych w kinach. W segmencie Prasa wpływy spadły o 15,5 proc., do 52,5 mln zł.

Przychody z usług reklamowych wzrosły o 3,1 proc. do 113,7 mln, a przychody z działalności filmowej spadły o 9 proc. do 25,2 mln.

Na koniec marca zadłużenie Grupy Agora z tytułu kredytów i leasingu wyniosło 718,8 mln zł. Zatrudnienie etatowe w Grupie na koniec marca wyniosło 2 442 etaty i było niższe o 200 etatów w porównaniu z końcem marca 2019 roku. Koszty wynagrodzeń i świadczeń na rzecz pracowników zmniejszyły się o 1,6 proc. do kwoty 82,0 mln zł.

Pandemia uniemożliwi realizację celów finansowych w najbliższych latach

Agora przyznała, że pandemia COVID-19 oraz jej długofalowe skutki dla polskiej gospodarki uniemożliwią jej zrealizowanie celów finansowych ustalonych w strategii na lata 2018-2022.

Zgodnie z założeniami strategicznymi EBITDA Agory w 2022 roku miała wzrosnąć do ponad 200 mln zł, a przychody do ponad 1,6 mld zł. W 2019 roku Grupa Agora odnotowała przychody 1,25 mld zł, a zysk netto wyniósł 6 mln zł.

"Tempo i skala działań grupy będą jednak istotnie odmienne od zakładanych w strategii i zależne od procesu znoszenia obostrzeń sanitarnych w Polsce, dalszego przebiegu pandemii, skutków społecznych koronawirusa, rozwoju sytuacji gospodarczej oraz wpływu tych czynników na działalność grupy Agora. Czynnikiem wpływającym na możliwość realizacji przez grupę planów strategicznych będzie również termin powrotu do rozmów z konsorcjum banków na temat finansowania działań rozwojowych grupy Agora" - napisano w komunikacie.

Zarząd Agory poinformował też, że podjął działania oszczędnościowe, aby zapewnić bezpieczeństwo finansowe grupy do końca 2020 roku, a także czas na dalsze negocjacje z bankami w sprawie finansowania grupy. Spółka podała, że po zakończeniu kryzysu wywołanego pandemią i ustabilizowaniu się sytuacji gospodarczej zarząd Agory ponownie przeanalizuje plany rozwojowe grupy, portfel jej biznesów oraz nowe otoczenie rynkowe i na tej podstawie dokona rewizji planów strategicznych.

Zarząd Agory w połowie kwietnia podpisał porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie obniżki na sześć miesięcy wynagrodzeń pracowników o 20 proc. Jak podała Agora w opublikowanym komunikacie, zarząd szacuje, że łączne oszczędności z tego tytułu wyniosą ok. 25 mln zł.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PAZ, AMS, 29.05.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.