Temat: Grand Press Photo

Dział: PRASA

Dodano: Maj 13, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Laureaci Grand Press Photo 2020

W tym roku 61 fotografów walczyło o nagrody za zdjęcia, reportaże i projekty dokumentalne. Przedstawiamy wszystkie zwycięskie prace.

ZDJĘCIE ROKU

Press

Jacek Szydłowski, „Dziennik Wschodni”
Pielęgniarka z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie podczas dyżuru w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa.

ZDJĘCIA POJEDYNCZE

FOTOREPORTAŻE

I miejsce w kategorii WYDARZENIA

Witold Dobrowolski, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich
Protesty w Hongkongu zapoczątkowane w czerwcu 2019 roku jako opór obywatelski przeciwko projektowi ustawy ekstradycyjnej do Chińskiej Republiki Ludowej przemieniły się w masowy ruch społeczny. Brutalność funkcjonariuszy wobec demonstrantów i dziennikarzy spotkała się z eskalacją i fizycznym oporem ze strony najbardziej zdeterminowanej grupy protestujących: uczniów szkół średnich i studentów. Do stycznia 2020 roku 2,5 tys. osób zostało rannych, ponad 7 tys. zatrzymanych, a co najmniej dwie osoby zginęły.

II miejsce w kategorii WYDARZENIA

Piotr Zwarycz
Wieczorem 4 grudnia 2019 roku doszło do wybuchu gazu w trzykondygnacyjnym domu w Szczyrku, po tym jak firma budowlana, doprowadzając prąd do sąsiedniej działki, użyła metody podziemnego przewiertu. Gaz z uszkodzonej rury zebrał się pod budynkiem, w wyniku czego zginęła niemal cała trzypokoleniowa rodzina. Ratownicy znaleźli w gruzach ciała ośmiu osób, w tym czworga dzieci.

I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE

Katarzyna Piechowicz dla „Dużego Formatu. Magazynu reporterów Gazety Wyborczej”
Fotoreportaż powstał w jednym ze śląskich domów dla seniorów, gdzie ludzie u kresu życia są pozostawieni sam na sam ze swoją samotnością. Borykają się z utratą bliskich, brakiem samodzielności utratą poczucia bezpieczeństwa. Na niektóre z tych problemów nie mamy wpływu, ale poczuciu izolacji i bycia niepotrzebnym możemy przeciwdziałać.

II miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE

Tomasz Lazar, freelancer
Od 11 marca br., gdy WHO ogłosiło pandemię COVID-19, życie codzienne w Polsce zaczęło się zmieniać. Wśród warszawiaków pojawił się strach.

I miejsce w kategorii LUDZIE

Bartłomiej Busz, Oficyna Wydawnicza Kulawiak
Ukraiński songwriter Sasha Boole gra amerykański folk country. Przez ostatnie cztery lata koncertował w klubach, na festiwalach oraz nietypowych miejscach całej Europy.

I miejsce w kategorii ŚRODOWISKO

Jędrzej Nowicki, „Gazeta Wyborcza”
Ende Gelande to ruch założony przez niemieckich aktywistów ekologicznych, skupiający się na próbach zatrzymania wydobycia węgla brunatnego metodą odkrywkową. Fotografie powstały na terenie największej w Europie kopalni węgla brunatnego – Garzweiler. Aktywiści zablokowali wydobycie węgla w kopalni na cały dzień.

II miejsce w kategorii ŚRODOWISKO

Jędrzej Nowicki, „Gazeta Wyborcza”
Kopalnia odkrywkowa funkcjonuje w okolicach Konina od lat 40. XX wieku. Cały region zbudował na górnictwie swoją tożsamość. Dziś, w epoce odnawialnych źródeł energii, kopalnie węglowe są powoli wygaszane.

I miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA

Monika Krzyszkowska, kolektyw Un-posed
Widzowie teatralni skupiają się na tym, co dzieje się na scenie. Podziwiając grę aktorów, kostiumy i dekoracje, często nie wiemy, że za spektakularnymi efektami kryje się praca mnóstwa osób na zapleczu.

II miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA

Jakub Porzycki, „Gazeta Wyborcza Kraków”
Co roku ortodoksyjni Żydzi z różnych zakątków świata przyjeżdżają do Lelowa na Śląsku, do grobu Cadyka Dawida Bidermana. Podczas kilku dni modlą się, tańczą i śpiewają.

PROJEKTY DOKUMENTALNE

I miejsce

Radosław Polak „Father’s Guil(t)”
Mężczyźni, których spotkałem w gruzińskiej Dolinie Pankisi, nie mówią wiele o uczuciach. Większość z nich to doświadczeni wojną byli mudżahedini – święci wojownicy, którzy aby walczyć, zostawiali swoje rodziny, w tym synów, na długie miesiące albo i lata. Z czasem zacząłem odczuwać coraz więcej emocjonalnych podobieństw pomiędzy mną a nimi. W historiach spotykanych tam mężczyzn widziałem przeróżne warianty swojej relacji z ojcem. Wracałem, by znów dotknąć tłumionych przez lata uczuć: rozłąki, lęku, złości, nienawiści, tęsknoty. A w końcu: wybaczenia, miłości, chęci naśladowania, posłuszeństwa i szacunku. Na kolejne wyprawy do Pankisi odważyłem się zaprosić ojca i pojechaliśmy już razem, dołączył też do nas mój brat ze swoim dorastającym synem.
Dzięki mężczyznom z Doliny Pankisi odnalazłem drogę do pojednania się z moim ojcem. Drogę do własnej męskości. Drogę do domu.

II miejsce

Adam Lach, Napo Images„Rewizje”
W 2017 roku rozpoczęliśmy z żoną dokumentalną podróż po Polsce. Szukaliśmy tego, co współcześnie kształtuje polską tożsamość. Zastanawialiśmy się, jak wpływa na nas globalizacja, gdzie zaczyna się i gdzie kończy się w dzisiejszych czasach pojęcie narodu, co nas spaja. Rozmawialiśmy z ludźmi, pytaliśmy o stosunek do kraju, obcość, w co wierzą, co przekazują dzieciom.
Podróżowaliśmy przez przez polskie mity, fantazmaty, pojęcia i symbole, rewidowaliśmy przeszłość, starając się jednocześnie nie tracić z oczu dnia dzisiejszego. 
W ciągu trzech lat przejechaliśmy 16 tys. km, zrealizowaliśmy ponad 200 tematów, przeprowadziliśmy 70 wywiadów. 
Polska jest patchworkiem społeczności, religii, narodowości, poglądów. Zbiorem plemion. Jesteśmy zanurzeni w historii i przeszłości, która każdego dnia ma wpływ na naszą codzienność. A jednocześnie kierujemy nasz wzrok ku nowemu, globalnemu, sieciowemu życiu. Czy kiedyś wyzwolimy się z tego rozkroku?

Wyróżnienie jury

Marcin Kruk, freelancer „Ile dam rady przejść” 
Staram się dokumentować autoagresywną chorobę mojej żony – miopatię.
Małgorzata żyje z dnia na dzień, budząc się rano sztywna z bólu, zastanawia się, ile da radę przejść. Obrazy powstały w różnych momentach, gdy próbowałem skonstruować portret codziennego cierpienia.
Miopatia jako choroba mitochondrialna jest także chorobą dziedziczną w linii matczynej. Na choroby mitochondrialne zapada jedna na 15 tys. osób. Przeżywalność szacuje się na ok. 10 lat.

Wyróżnienie jury

Piotr Tracz dla Agencji Reporter
Mariusz Kupczak urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym, zanikiem mięśni oraz prawostronnym niedowładem kończyn. Na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim, mimo tego postanowił zostać... zawodowym kulturystą. Prócz intensywnych treningów siłowych uprawianie tego sportu wiąże się z wielomiesięczną, kosztowną i rygorystyczną dietą. Jest wielokrotnym mistrzem Polski, w 2017 roku zdobył mistrzostwo Europy, a także mistrzostwo świata, po czym zakończył karierę. Jednak po dwóch latach powrócił do treningów, bo jak mówi, uprawianie kulturystyki pomaga mu przezwyciężyć depresję, z którą od lat się zmaga.

YOUNG POLAND - ZDJĘCIA POJEDYNCZE

Nagroda główna

Press

Adam Kurlanc, Zespół Szkół Fototechnicznych w Warszawie
Demonstrantka wynoszona przez oddziały policji z ronda De Gaulle'a.

YOUNG POLAND - FOTOREPORTAŻ

Nagroda główna

Piotr Szewczyk, Uniwersytet Warszawski
Tematem cyklu jest proces powolnego zanikania wsi. Bohaterką jest Małgosia, 14-letnia dziewczynka mieszkająca we wsi Rataje.

Wyróżnienie

Katarzyna Ślesińska, Akademia Fotografii w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński
„Psińco” w gwarze śląskiej oznacza „nic”. Fotografowałam poniemieckie wioski w województwie opolskim, większość młodych stąd wyjechała, wiele domów stoi opuszczonych.

PHOTO BOOK OF THE YEAR 2019

Press

Mariusz Forecki, „Mechanizm. Polska 1988–2019”
Fotograficzna opowieść o tym, jak zmieniała się Polska. Autor nie ocenia, jest obserwatorem rzeczywistości – tej szarej, codziennej i tej z pierwszych stron gazet. Polska na zdjęciach Foreckiego to tytułowy mechanizm.

NAGRODA INTERNAUTÓW

Press

Szymon Górski, Agencja Fotograficzna Press Focus
Starszy brat pociesza sfaulowanego zawodnika z dziecięcej drużyny gminy Dolice.

Partnerami GPP 2020 są:

Partner główny: Philip Morris Polska
Partner kategorii Życie codzienne: Provident Polska
Partner kategorii Kultura i rozrywka: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Partner kategorii Ludzie: Miasto Gdańsk
Partner kategorii Young Poland: OPPO Polska
Partner kategorii Projekt dokumentalny: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
Partnerzy: M-Sound Multimedia, Coloroffon, Digital Beast Studio, F25, Audio Network
Główny patron medialny i partner Nagrody Internautów: Onet.pl
Patroni medialni: Digital Camera, Fotopolis, Clear Channel Poland

(13.05.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.