Dział: INTERNET

Dodano: Maj 11, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

PIKE przeciwko nałożeniu dodatkowych podatków na rzecz PISF

Nowelizacja ustawy o kinematografii zakłada dodatkowe opodatkowanie dostawców VOD na rzecz PISF (fot. Glenn Carstens-Peters/Unsplash)

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej sprzeciwia się projektowi nałożenia dodatkowego podatku na przedsiębiorców dostarczających usługę wideo na żądanie (VOD) w wysokości 1,5 proc. od przychodów na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Pismo prezesa PIKE Jerzego Straszewskiego zostało skierowane do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra kultury Piotra Glińskiego. Dotyczy projektu nowelizacji ustawy o kinematografii, który zakłada dodatkowe opodatkowanie przedsiębiorców telekomunikacyjnych na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Według PIKE propozycja podatku od VOD została złożona wbrew zasadom prawa i intencji ochrony przedsiębiorców przed skutkami pandemii.

Zagłosuj na zdjęcie, które otrzyma Nagrodę Internautów w konkursie Grand Press Photo 2020

"Jego jedynym skutkiem będzie niesprawiedliwe i zagrażające kondycji finansowej polskich przedsiębiorców obciążenie kolejnym już podatkiem, z którego pieniądze trafią do instytucji, co do której formułowane są poważne zarzuty niegospodarności, brak transparentności działań i podejmowanie nietrafionych decyzji dotyczących dotacji" - napisał szef PIKE. Przypomina on, że operatorzy telewizji kablowej już od 15 lat wspierają polską kinematografię, płacąc na rzecz PISF 1,5 proc. uzyskanych przychodów z tytułu reemisji programów. "Zaproponowany właśnie dodatkowy podatek skutkować będzie dwukrotnym obciążeniem podmiotów krajowych uiszczających już opłaty na podstawie art. 19 ustawy o kinematografii"- zauważa PIKE.

PIKE oczekuje, by minister kultury i dziedzictwa narodowego wycofał się z propozycji nowelizacji art. 19 ustawy o kinematografii oraz "podjął realne działania zmierzające do ochrony przedsiębiorców" bo "procedowany projekt zmian w ustawie o kinematografii stanowi krok w przeciwnym kierunku".

Galeria: Seriale w maju

(AMS, 11.05.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.