Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Maj 11, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Plus uruchamia sieć piątej generacji na częstotliwości dla LTE

Od dziś z sieci 5G w Plusie można korzystać w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Jednak trzeba mieć do tego sprzęt obsługujący internet piątej generacji (fot. materiały prasowe)

Polkomtel jako pierwszy polski operator uruchamia komercyjnie sieć internetową piątej generacji. Od dziś w zasięgu 5G Plusa są mieszkańcy siedmiu miast.

Plus sieć 5G uruchamia na częstotliwości 2,6 GHz TDD o szerokości pasma 50 MHz, którą wcześniej wykorzystywano dla potrzeb LTE. W Polsce dla 5G przygotowano częstotliwości 3,4-3,8 GHz o szerszym paśmie (80 MHz), co przekłada się na wyższe prędkości, ale ich aukcja została przez rząd wstrzymana z powodu epidemii koronawirusa i nie wiadomo na jak długo. Plus, nie czekając na rozstrzygnięcia w tej sprawie, już dziś włącza 100 nadajników dostarczonych przez firmę Ericsson, które usytuowane są w: Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Na początek w zasięgu 5G znajdzie się ok. 900 tys. osób. W drugim etapie (do początku 2021 roku) planowane jest włączenie kolejnych 600 nadajników, które pokryją zasięgiem całą Warszawę i okoliczne miejscowości, co pozwoli korzystać z usługi następnym 2 mln osób.

Zagłosuj na zdjęcie, które otrzyma Nagrodę Internautów w konkursie Grand Press Photo 2020

Inni operatorzy dotychczas jedynie lokalnie testowali 5G, dlatego Polkomtelowi (operatorowi sieci Plus) i całej Grupie Cyfrowy Polsat, do której Polkomtel należy, przypadnie rola lidera prezentującego możliwości internetu piątej generacji.

"Kiedy ktoś mnie pyta, co to jest 5G, odpowiadam: to nowa jakość internetu i po prostu wolność. 5G to możliwość pełnego i swobodnego korzystania w sposób bezprzewodowy ze wszystkiego, co daje internet w dowolnym miejscu, w jakim się znajdujemy” – przekonuje w komunikacie prasowym Maciej Stec, wiceprezes ds. strategicznych Cyfrowego Polsatu i Polkomtela.

5G umożliwi m.in. oglądanie filmów, programów i transmisji sportowych w rozdzielczości 4K i 8K, dostęp do gier komputerowych bez potrzeby pobierania ich na urządzenia (tzw. cloud gaming). Pozwoli też na rozwój technologii z zakresu: internetu rzeczy, inteligentnych miast, wirtualnej rzeczywistości, sztucznej inteligencji, e-zdrowia.

- Możliwości 5G są nieograniczone, ale prawdziwa rewolucja dopiero nas czeka - komentuje Przemysław Pająk, redaktor naczelny Spidersweb.pl. - Obecna oferta Polkomtela jest bardzo ograniczona. Proces przyznawania częstotliwości przez państwo wciąż przed nami, a potem będzie jeszcze konieczna wymiana wszystkich smartfonów i innych urządzeń na współpracujące z 5G, bo te, z których korzystamy, nie mają takich możliwości. Do tego czasu upłyną pewnie jeszcze ze dwa lata - mówi Pająk.

Plus zapewnia jednak, że 5G oferowane już na częstotliwości 2,6 GHz TDD umożliwia szybkość przesyłu do 600 Mb/s (przy LTE  jest to 25 Mb/s), zapewnia lepszą stabilność połączenia, mniejsze opóźnienia w transmisji danych oraz dużo większą pojemność sieci. W przyszłości Plus zamierza korzystać ze wszystkich częstotliwości przeznaczonych dla tej technologii. Obecne wykorzystanie pasma 2,6 GHz ma zapewnić Plusowi w przyszłości lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3,4-3,8 GHz, na które zostanie przeprowadzona wśród operatorów aukcja.

Od 11 maja z 5G w Plusie będą mogli korzystać klienci ofert abonamentowych sieci Plus i Cyfrowego Polsatu, którzy znajdują się w zasięgu stacji bazowych, o ile posiadają sprzęt obsługujący nową technologię z wykorzystaniem częstotliwości 2,6 GHz. W pierwszych miesiącach transmisja danych w 5G będzie dla nich dostępna promocyjnie w ramach dotychczasowych pakietów internetowych. Oferta taryf 5G ma być przedstawiona wkrótce.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(AMS, 11.05.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.