Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 21, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polska spadła na 62. miejsce w Światowym Indeksie Wolności Prasy

Na czele rankingu znajdują się kraje skandynawskie (fot. materiały prasowe)

Polska w Światowym Indeksie Wolności Prasy przygotowywanym przez organizację Reporterzy bez Granic (RSF) w porównaniu z 2019 rokiem spadła o trzy miejsca, na 62. pozycję. Znajdujemy się między Armenią a Seszelami, w grupie państw, w których występują wyraźne problemy z poszanowaniem wolności prasy.

W 2016 roku Polska spadła z 18. na 47. miejsce, rok później na 54., w 2018 roku znalazła się na 58. pozycji, a przed rokiem na 59. (na 180 państw).

RSF, pisząc o Polsce, podkreśla, że „dążenie rządu do podporządkowania systemu sądowego oraz rosnąca tendencja do kryminalizacji zniesławienia” zaczynają mieć wpływ „na swobodę wypowiedzi niezależnych mediów”. Zauważono, że „nawet jeśli sądy zwykle zadowalają się grzywnami dla dziennikarzy, stosowanie art. 212 skłania niezależne media do autocenzury”. „Gazeta Wyborcza” została wskazana jako medium, którego te procesy dotyczą najczęściej. Autorzy raportu zaznaczają też, że państwowe media „zostały przekształcone w tuby propagandowe rządu”, a ich „szefowie nie tolerują sprzeciwu oraz neutralności ze strony pracowników i zwalniają tych, którzy nie chcą się podporządkować”.

Na czele rankingu znajdują się kraje skandynawskie (kolejno: Norwegia, Finlandia, Dania i Szwecja). Indeks zamyka Korea Północna, która zamieniła się miejscami z przedostatnim Turkmenistanem. Przed nimi są Erytrea, Chiny i Dżibuti. Największy wzrost zanotowała Malezja (o 22 miejsca - na 101.), a spadek - Haiti (o 21 miejsc - na 83). Na 11. miejscu są Niemcy, na 45. Stany Zjednoczone, na 89. Węgry, a na 149. Rosja.

Ranking "World Press Freedom Index" publikowany jest od 2002 roku. Powstaje na podstawie kwestionariuszy wypełnianych przez ekspertów. Bierze się w nim pod uwagę niezależność i pluralizm mediów, uwarunkowania prawne i bezpieczeństwo dziennikarzy, przejrzystość działania instytucji i procedur, jakość infrastruktury oraz poziom nadużyć i przemocy.

Galeria: World Press Photo 2020 - laureaci

(PAZ, 21.04.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.