Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 03, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RPO interweniuje ws. ograniczeń dla reporterów sejmowych

Fotoreporterzy mogą robić zdjęcia z sejmowej galerii (fot. Jakub Kaminski/East News)

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Kancelarii Sejmu RP z prośbą o wyjaśnienie sytuacji sprawozdawców sejmowych i nałożonych na nich ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa.

W poniedziałek pisaliśmy, że dziennikarze i fotoreporterzy pracujący w parlamencie mają tak ograniczone możliwości pracy, że zastanawiają się nad sensem przebywania w budynku sejmu. Ich obecność z powodu zagrożenia epidemicznego została ograniczona do Sali Kolumnowej i sejmowej galerii.

Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Agnieszki Kaczmarskiej, szefowej Kancelarii Sejmu RP, zwraca uwagę, że zabezpieczenia w czasie epidemii są niezbędne, ale "nie mogą prowadzić do całkowitego uniemożliwienia pracy dziennikarzy". Rzecznik zaznacza, że zakaz poruszania się po korytarzach uniemożliwia im rozmowy z parlamentarzystami. Zdaniem RPO "regulacje mogą prowadzić do ograniczenia konstytucyjnego prawa do informacji publicznej (art. 61 Konstytucji)".

RPO spytał też kancelarię, czy ograniczenia były konsultowane z Głównym Inspektorem Sanitarnym.

W piątek kontynuowane będzie posiedzenie Sejmu z zachowaniem wprowadzonych ostatnio procedur.

(JSX, 03.04.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.