Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 27, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jacek Bromski apeluje do prezesa TVP, by emitować więcej polskich filmów

"Wsparcie TVP przyczyni się do poprawy sytuacji, w jakiej znaleźli się ludzie filmu" - napisał Jacek Bromski (fot. Piotr Molecki/East News)

Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski zaapelował do p.o. prezesa Telewizji Polskiej Macieja Łopińskiego, by TVP zwiększyła liczbę emisji polskich filmów i seriali.

Jacek Bromski w liście do prezesa TVP napisał, że obecnie twórcy "znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji". Zwrócił uwagę, że działania podjęte przez władze (w tym odwołanie wydarzeń kulturalnych i zamknięcie kin), a także inne skutki wynikające z ogłoszenia stanu epidemii (m.in. zawieszenie przez producentów działalności produkcyjnej) wpłynęły bezpośrednio na znaczące pogorszenie się sytuacji ekonomicznej twórców i producentów.

Jacek Bromski napisał, że w imieniu polskich twórców filmowych i producentów chciałby zaapelować "o zwiększenie liczby emisji polskich filmów i seriali w programach Telewizji Polskiej, rozpowszechnianie polskich utworów audiowizualnych na portalach internetowych TVP, a także zintensyfikowanie działań produkcyjnych nadawcy".

"Wsparcie TVP przyczyni się do poprawy sytuacji, w jakiej znaleźli się ludzie filmu. Wysokość tantiem wypłacanych przez SFP wynika z zakresu eksploatacji utworów, w tym liczby emisji, zatem działania TVP mogą spowodować realny wzrost wysokości kwot wypłacanych przez SFP i inne organizacje zbiorowego zarządzania na rzecz uprawnionych podmiotów, których utwory będą rozpowszechniane" - wyjaśnił Bromski. "Należy przy tym podkreślić, że tantiemy wypłacane przez organizacje zbiorowego zarządzania są jednym z istotniejszych źródeł dochodu twórców filmowych, co ma znaczenie wobec braku systemowych zabezpieczeń socjalnych tej grupy" - dodał.

Jacek Bromski zwrócił się także do TVP o "zwiększenie kwot przeznaczanych na produkcję filmową, co pozostaje w zgodzie z obecnym na rynku modelem rozwoju własnej oferty programowej, a także przyczyni się do poprawienia sytuacji polskiej kinematografii".

Galeria: W obiektywie: koronawirus

(KOZ, 27.03.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.