Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 23, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Paweł Blajer krytykowany za podjęcie pracy w TVP Info

Paweł Blajer przez 12 lat pracował w TVN Discovery Polska (fot. materiały prasowe TVN)

Paweł Blajer, przez 12 lat związany z TVN Discovery Polska, rozpoczął pracę w TVP Info. Ma zajmować się tematyką gospodarczą. Zdaniem dziennikarzy ekonomicznych ryzykuje swoją reputacją. Dla niektórych już ją stracił.

Paweł Blajer na antenie TVP Info zadebiutował w sobotę programem "Antykryzys - poradnik". - Uznaliśmy, że w sytuacji pandemii koronawirusa, która również mocno wpływa na rynki finansowe, a także będzie miała zapewne duży wpływ na gospodarkę, musimy wzmocnić redakcję, jeśli chodzi o kompetencje ekonomiczne - mówi Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. - Pan redaktor Blajer przez wiele lat zajmował się tematyką gospodarczą, także w kontekście międzynarodowym, więc tym bardziej jest osobą, której szukaliśmy. Docelowo planujemy cykliczny program gospodarczy - zapowiada Olechowski.

Nie udało nam się uzyskać od Pawła Blajera odpowiedzi, dlaczego zdecydował się na pracę w państwowej telewizji, powszechnie oskarżanej o uprawianie propagandy na rzecz partii rządzącej. Pod informacją o jego decyzji na Press.pl czytelnicy natychmiast zamieścili kilkadziesiąt komentarzy - w zdecydowanej większości mocno krytycznych. Jego decyzji dziwią się też dziennikarze.

- Nie wierzę – odpowiedział Mikołaj Kunica, redaktor naczelny Business Insider Polska, dawniej dziennikarz TVN, kiedy poinformowaliśmy go o decyzji Blajera.

- Samo przejście do innej stacji nie jest czymś nagannym. Nastąpił jednak ogromny dysonans pomiędzy tym, do jakiej jakości przyzwyczaił nas Paweł a tym, co proponuje TVP Info. Ten rozdźwięk wywołuje duże emocje – komentuje Paweł Sołtys, obecnie dziennikarz "Pulsu Biznesu", który odszedł z radiowej Trójki, bo nie chciał się godzić na uprawianie propagandy rządowej.

- To jego wybór, wie, do jakiej telewizji przechodzi. Nie wiem, co mogło go do tego skłonić – mówi Mariusz Kowalewski, były wiceszef redakcji publicystyki i reportażu TVP Info. - Zastanawia mnie, dlaczego TVP postanowiła zająć się gospodarką, ponieważ materiały o tej tematyce notowały spadki zainteresowania. Wygląda to na potrzebę chwili związaną z kryzysem. Pewnie TVP będzie tłumaczyć społeczeństwu, że PiS za ten kryzys nie odpowiada – komentuje Kowalewski.

- Żegnamy Blajera jako dziennikarza, a witamy jako PR-owca – komentuje Jacek Żakowski, publicysta „Polityki”. - Nie ma co rozpaczać, ponieważ jeśli dokonał takiego wyboru, oznacza, że tylko myśleliśmy, iż jest prawdziwym dziennikarzem. Nie potwierdziło się to na poziomie wartości. Jacek Kurski też był kiedyś dziennikarzem – dodaje Żakowski.

- Życzę Pawłowi, żeby udało mu się utrzymać niezależność opinii w swoich programach, a co za tym idzie - reputację i nazwisko, bo to jest w naszej pracy najważniejsze. Obawiam się, że nie będzie to łatwe. Nie zmienia to faktu, że odbiorcom każdej stacji, nie wyłączając TVP, należy się porcja rzetelnej wiedzy o ekonomii - komentuje Maciej Samcik, autor bloga Subiektywnie o finansach.

Paweł Blajer w TVN 24 BiS prowadził "Bilans" i "Biznes dla ludzi". Wcześniej w TVN CNBC był autorem ”Blajer mówi: biznes”. Pracę w kanale rozpoczął w 2007 roku. Poprzednio związany był z "Rzeczpospolitą" - jako dziennikarz ekonomiczny oraz kierownik działu Prawo i podatki.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(KOZ, IKO, GK, 23.03.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.