Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 19, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W KRRiT skargi na materiał "Wiadomości" TVP o Kindze Rusin

W niedzielę "Wiadomości" pokazały 4,5-minutowy materiał Macieja Sawickiego o Kindze Rusin (screen: Wiadomosci.tvp.pl)

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji spływają skargi w związku z materiałem "Wiadomości" o Kindze Rusin. We wtorek było ich już 24. 

Skargi dotyczące materiału o Kindze Rusin, oprócz ogólnych sformułowań, że był nieetyczny, stawiają konkretne zarzuty. Chodzi m.in. o to, że był obraźliwy przez wykorzystanie męskiego lektora imitującego damski głos przy czytaniu wpisu Kingi Rusin w mediach społecznościowych; poniża konkretne osoby, np. Borysa Szyca w związku z jego alkoholizmem, i stosowana w nim była mowa nienawiści, czego przykładem jest używanie określenia "pseudoelity".

W niedzielę "Wiadomości" pokazały 4,5-minutowy materiał Macieja Sawickiego o Kindze Rusin, która w ubiegłym tygodniu w mediach społecznościowych opisała prywatną imprezę u Beyonce po gali rozdania Oscarów. Rusin nazwano "polską celebrytką złaknioną blichtru Hollywood" i "jedną z twarzy pseudoelity, która od lat próbuje wmówić Polakom, jak mają żyć". W materiale wymieniony był także aktor Borys Szyc, o którym reporter mówił, że "jest znany ze słabości do alkoholu i wstydu, jaki przynosi Polsce za granicą".

Szyc do sprawy odniósł się na Instagramie. Opisał swoje problemy i walkę z alkoholizmem. "Kłamstwo i manipulacje to oznaka chorego organizmu. Chory nie widzi, że jest chory. Ale po to ma innych wokół, żeby mu to uświadomili. Jesteście Państwo chorzy i to smutne" - napisał pod adresem "Wiadomości" aktor. Część wpisu poświęcił też aktorom występującym w TVP. "Nie udawajcie, że nie widzicie tych kłamstw i manipulacji. Dajecie swoją twarz tym ludziom" - napisał.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Muszę podzielić na dwie wiadomości to, co chce Wam powiedzieć. Za długie na Instagram..:)) 10 sierpnia 2014 roku podjąłem decyzje,żeby nie pić. Leżałem na kanapie bez sił, po wielodniowym piciu,po wielu latach picia,pozbawiony już sił i bliski śmierci. Na dworze był piękny, ciepły dzień a ja ryczałem z bezsilności. Ale tliła mi się głowie jakaś lampka. Chcę żyć. Nie chce tak umrzeć. Sonia, mama,Justyna...Moje życie, moje marzenia, pasja, przyjaciele...Naprawdę to wszystko ma się skończyć przez alkohol? Kilka lat wcześniej przeżyłem atak padaczki. Później kolejny i kolejny. Zmierzałem w czarną dziurę, w którą zazwyczaj wkłada się trumnę. Mówię Wam, tam jest strasznie. Tam jest naprawdę źle. Tam jest ciemno, zimno i tak samotnie, że trudno to opisać słowami. Alkohol jest silniejszy ode mnie. Muszę przestać z nim walczyć, bo i tak nie mam szans. Muszę się ratować. Chcę żyć. Błagam, pomóżcie mi. Ja już nie chcę. Miałem w głowie tylko te słowa. Ponownie poszedłem na spotkanie z doktorem Woronowiczem. 10 lat wcześniej nie uwierzyłem, że jestem chory. Musiałem uderzyć w swoje dno. A każdy alkoholik ma to dno gdzieś indziej. Ale pragnąłem żyć i kochać. Być kochanym. Nie widzieć już strachu w oczach moich bliskich. Nie widzieć wstydu, nie mieć więcej tego ohydnego poczucia winy. Chciałem być kimś, komu można zaufać. Kimś, komu się wierzy i patrzy na niego z szacunkiem.Bo widzicie, alkoholicy to mistrzowie kłamstwa i manipulacji. Wymyślają niestworzone historie żeby tylko móc pić dalej. Wykorzystują swych bliskich, wykorzystują wszystkich, którzy im ufają, żeby tkwić dalej w nałogu i nie zrobić tego jednego ruchu. Nie podjąć wreszcie TEJ decyzji. STOP. Te mechanizmy się leczy. Moja terapia trwała 8 miesięcy. Jak 8 lat podstawówki. Gdzie od nowa uczysz się żyć, rozumieć co czujesz. Stajesz wreszcie oko w oko z kimś, od kogo tak długo uciekałeś. Kogo nie umiałeś pokochać. Ze sobą. I zrzucasz z siebie ogromne brzemię. A jest nim wszechobecne w życiu alkoholika KŁAMSTWO. To ulga nie do opisania. To jak złapanie powietrza, kiedy już prawie się utopiłeś. To jak odzyskanie wzroku, słuchu i węchu. #wiadomościtvp #prawda #trzeźwienie

Post udostępniony przez Borys Szyc Official (@borys.szyc)

Kinga Rusin już wcześniej zapowiedziała pozew przeciwko TVP. Takich działań nie wyklucza także aktor Piotr Zelt, którego wypowiedź została w materiale zmanipulowana.

(MNI, 19.02.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.