Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 11, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RPO chce od KRRiT ponownego zbadania materiałów TVP o prezydent Dulkiewicz

RPO zareagował w tej sprawie po tym, jak Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że dostaje coraz więcej nienawistnych listów, gróźb i obelg (screen Wiadomosci.tvp.pl)

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego o ponowne zbadanie treści emitowanych w „Wiadomościach” TVP 1 na temat prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz rzekomo proniemieckiej polityki władz miasta.

Dotychczasowe działania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w tej sprawie Bodnar uznał za „niewystarczające, aby rzetelnie i obiektywnie zbadać materiały TVP". Jak zwraca uwagę RPO, KRRiT poprzestała jedynie na zwróceniu się o wyjaśnienia do TVP, a następnie je przyjęła i zakończyła postępowanie.

RPO zareagował w tej sprawie po tym, jak Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że dostaje coraz więcej nienawistnych listów, gróźb i obelg. Jej zdaniem część z nich wprost odnosiła się do treści publikowanych m.in. w „Wiadomościach”. W materiałach TVP podnoszono zarzut, że polityka władz Gdańska ma charakter proniemiecki, jego władze bagatelizują tragedię II wojny światowej, a nawet „otwarcie gloryfikują nazistowską kartę w historii Gdańska”.

RPO zwrócił się do KRRiT z prośbą o sprawdzenie tych materiałów. Rada przesłała pytanie do TVP, a władze telewizji odesłały odpowiedź na początku września. Do RPO trafiła 31 grudnia. Odpowiedź z TVP przygotował szef TAI Jarosław Olechowski, który wyjaśnił m.in., że wyemitowane materiały „wpisują się w realizację misji publicznej”, dziennikarze dochowują należytej staranności, a TVP „nie może ignorować sygnałów opinii publicznej, która jest niezadowolona z proniemieckiej polityki, jaką realizują obecnie władze Gdańska”. 

Adam Bodnar zwrócił uwagę, że KRRiT poprzestała na wyjaśnieniach TVP. „Ocena materiału przez TAI, a zatem podmiot bezpośrednio zależny od Telewizji Polskiej, może być kwestionowana pod kątem jej potencjalnej subiektywności” – podkreślił RPO. Jego zdaniem powinna powstać ekspertyza przygotowana przez „profesjonalne podmioty niezależne od nadawcy”.

(PAZ, 11.02.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.