Dział: RADIO

Dodano: Luty 11, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jedynka ma najniższą słuchalność w historii. Nie służy jej polityka i ciągłe zmiany

- To, co proponuje Jedynka, nie zadowala odbiorców, którzy szukają dla siebie sformatowanych programów - uważa prof. Krystyna Doktorowicz z Uniwersytetu Śląskiego (fot. Piotr Piorun/Polskie Radio)

Słuchalność Programu I Polskiego Radia osiągnęła najniższy wynik w historii badania Radio Track - w najnowszej fali spadła do 4,9 proc. Zdaniem ekspertów jest to efekt eksponowania tematów politycznych, częstych zmian kadrowych oraz braku atrakcyjnych propozycji programowych.

Jak wynika z badania Radio Track (Kantar), w fali listopad 2019 - styczeń 2020 słuchalność Jedynki spadła rok do roku z 5,7 proc. do 4,9 proc. Wyprzedził ją Program III Polskiego Radia, który poprawił wynik z 5,7 do 5,8 proc. Poprzedni rekordowo niski udział - 5,2 proc. - Jedynka zanotowała w ub.r. w fali styczeń - marzec.

- Ten wynik pokazuje, że ludzie przestają słuchać rozgłośni publicznych, które zostały opanowane tematyką polityczną. Co i raz dochodzą do nas informacje o dziwnych ruchach kadrowych w publicznym radiu. To Jedynce wyraźnie nie służy - komentuje prof. Tadeusz Kowalski, medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdaniem prof. Krystyny Doktorowicz z Uniwersytetu Śląskiego słuchacze nie włączają Jedynki, bo stacja nie ma im nic ciekawego do zaoferowania. - Wiele osób słucha radia głównie w samochodzie, a Jedynka nie jest dla nich atrakcyjna, nie włączą jej na dłużej. Na rynku radiowym wybór jest ogromny, a to, co proponuje Jedynka, nie zadowala odbiorców, którzy szukają dla siebie sformatowanych programów. Podobnie jak w przypadku innych mediów publicznych, nie wszystkim też odpowiada profil interpretacji rzeczywistości oferowany na antenie - podkreśla medioznawczyni.

Szefowie konkurencyjnych rozgłośni nie chcieli komentować wyników Jedynki. - Tam nic nie jest stałe: ani propozycje programowe, ani kierownictwo. Do tego nieustanna propaganda, więc trudno się spodziewać, aby słuchalność Jedynki rosła - skomentował jeden z prezesów, których nie chciał wypowiadać się pod nazwiskiem.

Lider słuchalności - RMF FM - zwiększył udział w czasie słuchania z 26,4 proc. do 28,5 proc. Słuchalność Radia Zet wzrosła z 12,3 proc. do 12,6 proc.

Spośród rozgłośni ponadregionalnych słuchalność zwiększyły AntyRadio (z 1,8 na 2,3 proc.) oraz Tok FM (z 2,1 na 2,3 proc.). Liderem w tym segmencie pozostało Radio Vox FM z udziałem na poziomie 3,6 proc. (spadek z 3,7 proc.).

Wśród sieci prowadziło Radio Eska, które jako jedyne poprawiło wynik rok do roku (z 7,4 do 7,9 proc.). Słuchalność na tym samym poziomie utrzymały: Meloradio (1,1 proc.), Rock Radio (0,4 proc.) oraz Chilli Zet (0,2 proc.).

(PAZ, SK, 11.02.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.