Dział: REKLAMA

Dodano: Styczeń 24, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ministerstwo Zdrowia wycofało się z podatku od reklam suplementów

W 2018 roku na reklamę suplementów diety przeznaczono cennikowo ok. 1 mld zł (fot. Pixabay.com)

Ministerstwo Zdrowia wycofało się z krytykowanego przez branżę reklamową pomysłu opodatkowania reklam suplementów diety. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wskazywała w konsultacjach, że projektowane rozwiązanie nie dotyczyło nadawców internetowych, a jedynie radiowych i telewizyjnych, co mogłoby doprowadzić do braku równowagi na rynku.

KRRiT argumentowała też, że 25 listopada podpisano porozumienie nadawców i organizacji producentów suplementów diety w sprawie zasad rozpowszechniania reklam suplementów diety.

Projekt ustawy (dotyczący m.in. sprzedaży słodzonych napojów i alkoholu w małych butelkach) zakładał, że "podmioty świadczące usługę będącą reklamą suplementu diety" będą zobowiązane do wniesienia na rachunek urzędu skarbowego opłaty w wysokości 10 proc. podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, wynikającej z tej usługi. Środki te miały zostać przekazane do NFZ. Autorzy projektu przytaczali dane Instytutu Monitorowania Mediów, z których wynika, że w 2018 roku na reklamę suplementów diety przeznaczono cennikowo ok. 1 mld zł z 4,2 mld zł wydanych na reklamę przez branżę farmaceutyczną.

(IKO, MNI, 24.01.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.