Temat: film

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 13, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Film „Boże Ciało" z nominacją do Oscara

Główną rolę w filmie "Boże Ciało" gra Bartosz Bielenia (screen YouTube/KinoSwiatPL)

"Boże Ciało" Jana Komasy zostało w poniedziałek nominowane do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Faworytem w wyścigu po statuetki - z 11 nominacjami - został "Joker" Todda Phillipsa. Po 10 nominacji otrzymały: "1917" Sama Mendesa, "Irlandczyk" Martina Scorsese i "Pewnego razu... w Hollywood" Quentina Tarantino.

"Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy to opowieść o dwudziestoletnim Danielu (Bartosz Bielenia), który podczas pobytu w zakładzie poprawczym zaczyna snuć marzenia o byciu księdzem. Warunkowo zwolniony chłopak zostaje skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Nowy rozdział życia postanawia rozpocząć od wizyty w miejscowym kościele, podczas której omyłkowo zostaje wzięty za księdza i zaprowadzony na plebanię. Daniel, konsekwentnie udając księdza, zaprzyjaźnia się z proboszczem (Zdzisław Wardejn). Duchowny prosi go, by pod jego nieobecność sprawował posługę kapłańską w parafii.

Do filmu wg scenariusza Mateusza Pacewicza zdjęcia zrealizował Piotr Sobociński Jr. W produkcji wystąpili także m.in. Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Aleksandra Konieczna, Łukasz Simlat i Leszek Lichota. Muzykę skomponowali Evgueni i Sacha Galperine.

Wśród nominowanych tytułów w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy znalazły się: "Kraina miodu" Ljubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej, zdobywca canneńskiej Złotej Palmy "Parasite" Bonga Joon-ho, uhonorowani w Cannes Nagrodą Specjalną Jury "Nędznicy" Ladja Ly (Francja) oraz "Ból i blask" Pedro Almodovara, który przyniósł grającemu w nim główną rolę Antonio Banderasowi nagrodę w Cannes dla najlepszego aktora.

Najwięcej - 11 nominacji - otrzymał w tym roku "Joker" Todda Phillipsa. Historia o najsłynniejszym psychopacie w historii popkultury powalczy o statuetki m.in. dla najlepszego filmu, reżysera i aktora (Joaquin Phoenix), a także za muzykę, zdjęcia, kostiumy i scenariusz adaptowany.

Po 10 nominacji powędrowało do "1917" Sama Mendesa, "Irlandczyka" Martina Scorsese i "Pewnego razu... w Hollywood" Quentina Tarantino. Każda z trzech produkcji ma szansę na Oscara w kategoriach najlepszy film, reżyser, zdjęcia i scenografia. Obraz Mendesa będzie ubiegać się także o nagrody m.in. za scenariusz oryginalny, montaż dźwięku i dźwięk. Dzieło Scorsese ma szanse na statuetki m.in. za efekty specjalne i montaż, a także dla najlepszego aktora drugoplanowego (Al Pacino i Joe Pesci). Na statuetki w kategoriach aktorskich mogą liczyć także twórcy "Pewnego razu... w Hollywood". Leonardo DiCaprio nominowano w kategorii najlepszy aktor, a Brada Pitta - za kreację drugoplanową.

O sześć Oscarów ubiega się "Historia małżeńska" Noaha Baumbacha (m.in. za najlepszy film, scenariusz oryginalny, a także dla aktorki - Scarlett Johansson, aktora - Adam Driver i aktorki drugoplanowej - Laura Dern). Tyle samo nominacji otrzymały "Małe kobietki" Grety Gerwig (m.in. w kategoriach najlepszy film, aktorka - Saoirse Ronan, aktorka drugoplanowa - Florence Pugh), kostiumy i muzyka). Maksymalnie sześć nagród mogą otrzymać również twórcy "Jojo Rabbit" Taiki Waititiego (za scenografię, kostiumy, montaż i dla najlepszej aktorki drugoplanowej - Scarlett Johansson) oraz "Parasite" Bonga Joon-ho (m.in. dla najlepszego filmu i reżysera).

Laureatów Oscarów - najbardziej prestiżowych nagród świata filmowego, przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej - poznamy 9 lutego w Los Angeles. W tym roku statuetki zostaną wręczone po raz 92.

Galeria: Telewizyjne hity 2019 roku

(PAP, PAZ, 13.01.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.